PONDELKOVÉ PRAVDY: Pohyb = život

Každý rok sa neviem dočkať jari. A každý rok ma to, aké je teplo, keď je viac než 10 stupňov prekvapí. Príjemne a hladivo.  Keď vyjdem von a jednoducho nie je zima.

Akoby som rozmrzla, akoby nielen moje telo, ale aj duša dostali nový impulz k životu. Ale veď tak to vlastne je. V prírode je každá jar nový začiatok. Na jar sa mi najlepšie plánuje. Mám najviac chuti robiť nové veci, meniť, skúšať, robiť veľké plány.

Keď som začala behať, bola tiež jedna jar. Pár rokov dozadu. Dovtedy som si vždy myslela, že beh nie je nič pre mňa. Ale potrebovala som “prečistiť” hlavu a myšlienky sa dobre odháňajú akoukoľvek fyzickou námahou. V ušiach sluchátka a v nich obľúbená hudba tak hlasno, aby som nepočula ani vlastné kroky a dych.

Šlo to pomaly, ale isto. Tvrdohlavo som vybiehala každý deň a pridávala metre. Behala som intuitívne, toľko, koľko mi robilo dobre. Už po pár dňoch som vedela, a tešila sa na každý vnem a pocit, ktorý prichádzal. Prvý krok behu je akoby mi narástli krídla. Ľahkosť, voľnosť, trochu adrenalínu. Po pár desiatkach metrov sa dostaví pocit, že nevládzem, že už dosť. Viem, že je to len chvíľa, hranica, ktorú treba vždy znova prekonať. Potom moje telo nabehne na pravidelný krok a začne si ten pohyb užívať. Postupom času som zistila, že 4,5 až 5 kilometrov je pre mňa ideálne na denné behanie. Tiež som zistila, že lepšie sa mi behá večer, než ráno. A najdôležitejšie zistenie bolo, že vždy, keď si myslím, že už nevládzem, tak stále ešte treba ísť ďalej. A niekedy aj rýchlejšie. Vždy sa to dá.

Nezabudnuteľný pocit bola pre mňa hranica, ktorú som pocítila prvýkrát v jednom jarnom daždi. Chcela som beh skončiť, ale zrazu prišla energia, pocit, že môžem bežať donekonečna. Ľahkosť pohybu sa rovnala ľahkosti bytia.

V zime nebehám, behacie pásy v posilovniach nie sú nič pre mňa. Vyskúšala som si to. Preto je jar pre mňa synonymom pohybu. Pohyb je hlbšie dýchanie, viac kyslíku, viac života.

Je ťažké ísť celý rok na plný plyn. Pre mňa je práve zima spomalenie. A príchod jari signálom, že treba vyštartovať.

Teším sa. Pridáte sa?

Vladi

P.S.: Chystáme pre vás cvičenia, ktorými dostanete svoje telo (a tým aj duševnú pohodu) do skvelej formy. Cviky sama na sebe skúša naša nová posila- Shoshi. A verte, výsledky sú veľmi uspokojivé;)

Facebook komentár
Vladena Vrabcová

Vladena Vrabcová

redaktor

Podčiarknuť svoju osobnosť oblečením znamená dodať sebaistotu vnútru a rozžiariť sa aj navonok.