Americká herečka, sexsymbol, ikona popkultúry – MARILYN MONROE

„Ži každý deň tak, ako keby si v ňom práve prežíval svoj celý život.“

Marilyn Monroe, vlastným menom Norma Jeane Mortensonová, sa narodila 1.júna 1926 v Los Angeles v chudobnej rodine. Bola úspešná filmová herečka, modelka a speváčka. Dodnes je považovaná za ikonu populárnej kultúry. 

Detstvo strávila v sirotinci a u pestúnov

Detstvo strávila v sirotinci a u pestúnov. Keď mala osem rokov, bola zneužívaná v jednej rodine. Aj to prispelo k jej psychickým problémom, ktorými trpela počas svojho krátkeho života. Táto téma bola v tomto období pre americký národ ešte tabu a nehovorilo sa o tom. 

Najskôr pracovala v leteckej továrni a postupne začala s úspešnou kariérou modelky pre fotografov. Podpísala aj zmluvu s filmovou spoločnosťou a vďaka škandalóznym nahým fotkám sa záujem o jej osobu ešte len zvýšil. Stala sa najpredávanejšou hollywoodskou hviezdou. S touto hollywoodskou hviezdou je spojený aj imidž naivnej blondínky, ktorý dokonale uplatnila vo filmoch Páni majú radšej blondínky či vo filme Ako si vziať milionára. 

V roku 1954 založila vlastnú produkčnú značku s názvom Marilyn Monroe Productions. Svoje herecké umenie skvalitnila vďaka štúdiu na neworskej divadelnej škole. Zlatý glóbus za najlepšiu herečku získala za postavu vo filme Niekto to rád horúce v roku 1959. Jej posledným filmom bola dráma Mustangy v roku 1961. Natočila 30 filmov a nie je tajomstvom, že poznala veľa vplyvných mužov. 

Neľahký život poznačený depresiami a užívaním návykových látok

Možno viac ako hereckou kariérou zaujala verejnosť svojím súkromným životom. Trpela depresiami, stavmi úzkosti a užívaním návykových látok. Jej vzťahy s mužmi boli skôr krátkodobé. Bola trikrát vydatá. Prvýkrát sa vydala ako 16 ročná za chlapca zo susedstva. Krátko po druhej svetovej vojne sa rozviedli. Druhýkrát sa vydala za bejzbalového hráča, vďaka čomu jej publicita ešte vzrástla.

Po skončení ich manželstva začala byť so svojou kariérou nespokojná. Aj preto začala študovať herectvo a prejavila sa ako talentovaná komička. V roku 1956 sa vydala za dramatika Arthura Millera a nakrátko odišla z filmovej tvorby. Údajne mala pomer aj s americkým prezidentom Johnom F. Keneddym a neskôr aj jeho bratom. V roku 1962 na oslave narodenín prezidenta vystúpila na pódium Medison Square Garden, vyzliekla si svoj kožuch, aby odhalila priliehavé šaty posiate kamienkami a zaspievala: “Happy Birthday, Mr. President.” Aj napriek tomu, že bol prezident známy svojimi mimomanželskými aférami, s Marilyn sa jeho milenecký pomer nedokázal. No napriek tomu bola po prevalení tejto aféry vyhodená zo štúdia. Útočisko po strate práce hľadala v alkohole a sedatívach.

„Jedna z najlepších vecí, čo sa mi stala, je, že som žena. Takto by sa mali cítiť všetky ženy.“

Najslávnejšia svetová herečka dobyla svet strieborného plátna a vďaka svojmu imidžu sa stala sexsymbolom 50.rokov. Zakladala si na svojich ženských krivkách a bujnom dekolte. Svoje oblé tvary nechala vynikať v šatách, ktoré pre ňu pripravovali známi návrhári. Jeden z nich bol William Travil, ktorý pre ňu navrhoval odevy z plisovaných látok, ľahkých materiálov, šaty s hlbokým dekoltom a slávne biele koktejlky, ktoré sa preslávili v komédii Slamený vdovec, keď do nich fúkal vietor z neworského kanálu. O ich silnom priateľskom pute svedčí aj fakt, že mu na narodeniny darovala kalendár so svojimi aktami s venovaním: „Drahý Billy, prosím ťa, obliekaj ma navždy.“ 

Ďalším módnym tvorcom bol Salvatore Ferragamo. Krásna herečka preslávila jeho lodičky s trinásťcentimetrovými podpätkami, vďaka ktorým pri chôdzi tak zvodne vlnila bokmi. Ihličkový podpätok nechal patentovať priamo pre blonďavú módnu ikonu. V súkromí však preferovala jednoduchosť. 

 „Usmievajte sa, pretože život je krásny a má mnoho dôvodov na úsmev.“ 

Aj keď sa najväčšia legenda filmového biznisu usmievala, vnútri taká šťastná nebola. Dňa 5. augusta 1962 bola nájdená mŕtva vo svojom dome v Los Angeles. Mala len 36 rokov. Jej prípad uzavreli s tým, že k úmrtiu došlo vinou otravy liekov. O jej smrti sa dodnes vedie niekoľko konšpiračných teórií.

Príbeh ako z rozprávky o chudobnej dievčine, z ktorej sa stala slávna a bohatá herečka v zlatej ére Hollywoodu, sa skončil veľmi skoro. Jej tvár však môžeme naďalej vidieť v časopisoch, na plagátoch i na obrazoch maliarov. 

autor: ivana

Zdroje:
https://www.britannica.com/biography/Marilyn-Monroehttps://www.umeniekreativity.sk/marilyn-monroe-citaty/,https://plotpoint.sk/marilyn-monroe/

Foto: https://www.flickr.com/photos/marilynmonroe2011

Facebook komentár
Ivana Kinčeková

Ivana Kinčeková

Ženy sa odjakživa inšpirovali výnimočnými a silnými ženami. Nech je to tak stále. Mňa osobne to posúva vpred a vedie k aktívnemu a tvorivému životu. Byť silnou znamená vyrovnať sa so všetkými nedostatkami a poznať svoju hodnotu.