Posledná nedeľa pred Vianocami, Zlatá nedeľa

Zlatou nedeľou sa označuje posledná nedeľa pred Vianocami. Je štvrtou nedeľou kresťanského adventu a predchádzali jej železná, bronzová a strieborná nedeľa.

Zlatá nedeľa a jej história

Toto pomenovanie pochádza zo začiatku 20. storočia z mestského nemeckého prostredia.
Vraj sa zaužívalo v Nemecku v prostredí obchodníkov. Takto hodnotili svoje zisky z nákupov darčekov v poslednú nedeľu pred Vianocami a túto nedeľu v prenesenom zmysle označili zlatou.
Avšak je možné, že názov zlatá nedeľa pochádza z pomenovania adventných ranných pobožností, zlatých omší.

Adventná doba bola dobou pôstu. Platili v nej zásady striedmosti v jedle a pití. Platil tiež zákaz zábav. Boli už ukončené všetky poľné práce a ľudia mali viac voľného času. Vzájomne sa navštevovali, chodili na bohoslužby a zbožne rozjímali.

Adventný pôst sa končil na Štedrý večer, s východom prvej hviezdy, keď rodina zasadla k slávnostnej štedrovečernej večeri

Zlatú nedeľu poznáme aj ako obdobie vrcholenia nákupov, pretože obchody sú počas nej otvorené. V tomto období navštevujeme i obľúbené vianočné trhy. Ľudia sa radi prechádzajú vysvietenými námestiami, ochutnávajú špeciality, zohrievajú sa horúcimi nápojmi a na trhoch nakupujú typické vianočné výrobky. Dobroty od domácich výrobcov chutia čerstvo a často sú súčasťou nášho sviatočného stola. Napríklad rôzne druhy medu či krehké voňavé oplátky.
Všade cítiť pohodu, rozlieha sa vianočná hudba, deťom žiaria očká a dospelí postávajú v družných rozhovoroch.

Na adventnom venci už horia na zlatú nedeľu všetky štyri sviece a my ženy vieme, že čas vytvárania čara Vianoc sa už blíži.

Nech aj vo Vašich srdciach horí pokoj a láska.

 

Vaša Iwka

 

Prečítajte si tiež: Magická sila Adventu

 

Zdroj:/https://translate.google.sk/translate?hl=sk&sl=cs&u=http://www.stastniseniori.cz/zvyky-a-tradice/advent.html&prev=search

 

Facebook komentár
Iwka Bašnáková

Iwka Bašnáková

Mám svoj štýl a prezradím vám z neho niečo. Nosím ružové okuliare a úsmev na tvári.