Som preto zlá matka?

Keď ste si tak, ako ja kedysi, dali sľub: „Budem dobrou matkou“,  môže sa vám stať, že prídu chvíle, ktoré vám prinesie život a vy sa budete zamýšľať nad tým, či sa vám to darí. Neriadim sa návodmi iných, aby som bola dobrá matka. Viem, že mám svoju cestu, ktorú cítim niekde vo vnútri seba, a že to, či som dobrou matkou, môžu vedieť len moje deti.

Deň, kedy som sa zamyslela nad tým naposledy, bolo nedávno. Prinieslo mi ho nostalgické jesenné počasie, tekvica, sľub mojej dcérke, prechladnutie a povinnosti. Títo všetci aktéri, ma prinútili, položiť si otázku: „Som preto zlá matka?“

Začalo sa to nevinne a zároveň euforicky tým, keď môj manžel s dcérkou priniesli domov tekvicu veľkú ako svet.
Keď som ju chytila do rúk, zadívala sa ňu, hneď som ju videla ako svetlonosa, ktorý nám svieti pred vchodom do domu.
S dcérkou sme začali kuť plány o tom, ako a kedy z nej vyrobíme svetlonosa. Dohodnuté sme spečatili úsmevmi.
A potom prišiel deň, kedy som si pred zrkadlom v kúpeľni položila otázku:

„Som preto zlá matka?“

A prečo tá otázka?
V mojom takmer nekonečnom zozname povinností pribudla milá povinnosť, vyrobiť svetlonosa.
V okolí zúrila chrípka a ja som práve v tom čase, skončila doma s plným nosom. S plným nosom, s povinnosťami v hlave a v diári, som musela začať odsúvať výrobu svetlonosa.
Darmo som si hovorila: „Premôž sa a splň sľub, ktorý si dala dcérke.“ Urobila by toto dobrá matka? Dobrá matka by splnila svoj sľub.
Byť mamou je niekedy ťažké. Chcete dať svojmu dietku mnohokrát viac, ako je vo vašich silách. Chcete, v mene lásky, tej najčistejšej, materinskej.
„Byť múdrou mamou je predpokladom na to, aby sme mohli byť dobrou mamou“, povedala raz moja mama.
A tiež mi hovorieva, že som múdra ako rádio.

Vymyslela som teda plán, napísala scenár a uspokojila sa s vedľajšou rolou. Na chvíľu som sa stala diváčkou, ktorá sa pozerala na hlavných hercov, ktorými boli moja dcérka a manžel. Vedľajšiu rolu som zvládla dokonale, nemusela som hrať radosť a nadšenie, keď tí dvaja vyrezávali tekvici oči, ústa, nos…

Na konci celého predstavenia som si neplánovane zahrala aj hlavnú rolu pri upratovaní kuchyne. Pre veľký úspech svetlonos ostal doma a zdobil našu obývačku.

Mama splnila svoj sľub.

Sú chvíle, kedy sa možno každá matka zastaví a na malinkú chvíľku o sebe zapochybuje.
Myslím, že je dôležité uvedomiť si, že jeden svetlonos z nás zlé matky nerobí.

Vaša, tiež so štýlom, Katarína 

 

Prečítajte si tiež: Ako som zrušila dohodu o skromnosti

 

Facebook komentár
Katarína Mikle

Katarína Mikle

redaktor

Som zakladateľka komunity Ženy so štýlom. Verím, že ženy majú obrovskú silu a potenciál. A ak sa spojíme, vytvoríme osobné a pracovné priateľstvá, dokážeme zmeniť spoločnosť.