Ženy, ktoré ocenil prezident Andrej Kiska

Na Slovensku sú každoročne oceňovaní ľudia za svoju jedinečnosť a prínos pre našu vlasť. Nebolo tomu inak ani tento rok. Pri príležitosti 24. výročia vzniku Slovenskej republiky náš prezident Andrej Kiska udelil štátne vyznamenania 20 významným a jedinečným osobnostiam spoločenského života.

Udeľovanie ocenení nie je len formálna záležitosť, ale slávnosť pre výnimočné a jedinečné osobnosti. Štátne vyznamenania sú určené novodobým hrdinom.

Medzi 20 ocenenými sú aj ženy, ktorým ďakujeme za reprezentovanie nežnejšej časti populácie

Zita Furková, herečka

Pribinov kríž II. triedy za dlhoročné mimoriadne zásluhy o rozvoj Slovenskej republiky v oblasti kultúry a divadelného umenia. Absolvovala štúdium herectva na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. Je vynikajúcou výraznou charakterovou herečkou, zakladateľkou a umeleckou šéfkou divadla Astorka Korzo ’90. Je majiteľkou dabingových štúdií a majiteľkou videoštúdia.
Má za sebou množstvo rolí osudových, tajomných a výnimočných žien. Pred vyše rokom prešla obrovskou osobnou stratou, keď navždy stratila milovaného manžela. Nesmierne si ho vážila, bol veľmi vzdelaný, najmä v oblasti dejín a umenia. Prežili spoločne 53 rokov. Veľa sa od neho naučila.

Zora Jesenská [in memoriam], prekladateľka a publicistka

Rad Ľudovíta Štúra I. triedy za dlhoročné mimoriadne zásluhy o rozvoj demokracie, ochranu ľudských práv a slobôd a o rozvoj prekladateľskej činnosti Doménou Zory Jesenskej bola slovenčina. Ovládala vraj celú slovnú zásobu slovenčiny, so všetkými jej farbami a odtieňmi. Prekladala prevažne diela klasikov ruskej literatúry, bola redaktorkou Živeny. Bola vnučkou Jána Jesenského.
Hovorilo sa o nej, že to bola statočná žena, ktorá „stavala mosty medzi Slovenskom a svetom“. Do dejín slovenskej politiky sa zapísala odvážnou kritikou agresie Sovietskeho zväzu proti Československu v roku 1968. Po okupácii bola medzi prvými prenasledovanými intelektuálmi, vymazanými z verejného života.

Alexandra Krsková, právnička a vysokoškolská pedagogička

Rad Ľudovíta Štúra II. triedy za dlhoročné mimoriadne zásluhy o rozvoj demokracie, ochranu ľudských práv a slobôd a o rozvoj práva a právnej etiky Prof., JUDr., CSc., Prodekan univerzity v Trnave. Prednáša nádejným právnikom profesijnú etiku. Pripomína, že právnici by mali byť duševnými aristokratmi spoločnosti.
Ako sama hovorí: ,,Čím väčšmi sa uvoľňuje disciplína, tým viac sa toho nariaďuje zhora, čím je slabší jedinec, tým je silnejší štát.“

Mária Maciková, vinárka

Pribinov kríž II. triedy za mimoriadne zásluhy o rozvoj Slovenskej republiky v oblasti poľnohospodárstva a vinárstva ,,Kráľovná slovenského Tokaja“.
V rodine nemali žiadne vinohrady ani sa nevenovali výrobe vína. K vínu ako takému sa dostala až počas štúdia na vysokej škole. Na Katedre biochémie a biotechnológie študovala odbor Kvasná chémia. Počas študentských čias sa zoznámila so svojím manželom, ktorý ju zasvätil do vinárskych tajov.

Eva Mosnáková, účastníčka odboja

Rad Ľudovíta Štúra II. triedy za mimoriadne zásluhy o kultúrny rozvoj Slovenskej republiky v oblasti výtvarného umenia Elegantná dáma, s elegantným prejavom, čo očarí svojou dobrosrdečnosťou, humorom a záujmom o druhých. Žena s charizmou.
Zamknutá v malej miestnosti za spálňou prežila ako malé židovské dievča vyčínanie nacistov. V úkryte strávila sedem mesiacov v každodennom strachu o život. Ako spomína, nedalo sa tam nič, iba sedieť. Raz sa vraj dokonca musela celá rodina ukryť do skrine. A keď začalo gestapo, hľadalo ukrytých Židov v ich okolí, hrozilo, že budú odhalení. No nikto zo susedov ich neprezradil.
Raz však museli opustiť svoj úkryt a prečkať prehliadky nacistov v poli, ukrytí v kukurici. Vladimíra, ktorý pochádzal z rodiny ich ochrancov zajali a mučili, no židovskú rodinu neprezradil. Po vojne sa stal jej manželom.

 Ilona Németh, výtvarníčka

Pribinov kríž II. triedy za mimoriadne zásluhy o kultúrny rozvoj Slovenskej republiky v oblasti výtvarného umenia. Umelkyňa s fascinujúcimi výstavami, pre ktorú nie je žiadna téma tabu. Jej výstavy bývajú oslavou všetkých zmyslov. Diváci tak môžu zacítiť vôňu machu, prechádzať sa v labyrinte z vriec plných piesku, prebehnúť popod pohyblivé prúty, či kráčať po mäkkých bielych vankúšoch… Jej diel sa možno dotýkať.
Ľudia tak dosiahnu maximálny zážitok, ktorý zostane v hlave ešte dlho po výstave. Perfekcionistka, ktorá obľubuje nakupovanie topánok a prsteňov.
Keď mala v Japonsku vystavenú Polyfunkčnú ženu, čo znamená červenú zamatovú posteľ so skrytými reproduktormi, z ktorých počuť rozličné ženské zvuky, ako vzdychy, plač, smiech…, posteľ jej návštevníci úplne dotrhali a museli sme ju rekonštruovať. Ako sama tvrdí, Polyfunkčná žena má jednoducho svoj osud.

Daniela Šilanová [in memoriam], publicistka a dramaturgička

Pribinov kríž II. triedy za mimoriadne zásluhy o kultúrny rozvoj Slovenskej republiky v oblasti publicistiky a divadelného umenia ,,Moderná rebelka“
Pozoruhodná dáma plná elánu, entuziazmu, nebojácnosti, odhodlaná bojovať proti nespravodlivosti a predsudkom. Koncom 70. rokov minulého storočia najmladšou slovenskou spisovateľkou.
Písala básne, prózu i scenáre, robila divadlo. Pre deti napísala rozprávky Zuzankine motýle, Chlapec s čajkou, či Vtáčatko Koráločka.
Bola žena nerómskeho pôvodu, ktorá väčšinu svojho života venovala Rómom. Pracovala s nimi a keď bola viackrát svedkom rasizmu, začala spolupracovať s rómskou menšinou.
Chcela ukázať, že aj medzi Rómami sú kvalitní ľudia. Že to nie sú len tanečníci a huslisti, ale že vedia a robia aj iné veci.
Ako sama povedala, mala tri životy – súkromný, literárny a rómsky.
Veľmi si cenila poctu v podobe Kovovej ruže. Tú dostala od Rómov na Slovensku, ktorí nezvyknú oceňovať „gádžov“. Bola od organizácie Spoločnou cestou s rómskou kultúrou.

,,Život strávený v dopúšťaní sa omylov, je nielen čestnejší, ale aj užitočnejší, než život strávený nič nerobením.”

 

Vaša Iwka

 

Prečítajte si tiež: Meryl Streep atakovala Trumpa pri ďakovnej reči na odovzdávaní Zlatých Glóbusov

 

Zdroj:/https://www.prezident.sk/article/prezident-andrej-kiska-vyznamenal-20-osobnosti/=
http://www.sme.sk/c/4053056/daniela-hivesova-silanova-moderna-rebelka.html
https://www.tyzden.sk/lifestyle/34008/ilona-nemeth-ziadna-tema-pre-mna-nemoze-byt-tabu/
http://protinenavisti.sk/portfolio/eva-mosnakova/
http://domov.sme.sk/c/5250417/cim-slabsi-jedinec-tym-silnejsi-stat.html
https://sk.wikipedia.org/wiki/Zita_Furkov%C3%A1
F
oto: Kancelária prezidenta

 

Facebook komentár
Iwka Bašnáková

Iwka Bašnáková

Mám svoj štýl a prezradím vám z neho niečo. Nosím ružové okuliare a úsmev na tvári.

Dostávajte každý týždeň do schránky naše články
Nikdy nedáme váš mail niekomu inému.