Meryl Streep atakovala Trumpa pri ďakovnej reči na odovzdávaní Zlatých Glóbusov

(CNN) Meryl Streep bola ocenená na Zlatých Glóbusoch za svoju celoživotnú vynikajúcu prácu, a chopila sa príležitosti zaútočiť na novozvoleného prezidenta USA Donalda Trumpa.

V takmer 6 minútovom prejave, kým prijímala cenu Cecila B. DeMille , herečka odsúdila rétoriku Trumpovej kampane a kritizovala ho za imitáciu postihnutého reportéra.

Pokým obecenstvo hollywoodskych hviezd a šéfstva sedelo v tichu, Streepová povedala:

” V tomto roku bolo len jediné predstavenie, ktoré ma šokovalo. Vrazilo mi háky do srdca. Nie preto, že by bolo dobré, na tomto nebolo dobré nič, no bolo účinné a odviedlo svoju prácu.“

“Bol to ten moment, keď osoba ašpirujúca na najdôležitejšie kreslo v našej krajine imitovala znevýhodneného reportéra. Niekoho, koho prevyšovala privilégiami, silou a možnosťou vrátiť úder.”

Streepovej komentáre boli narážkou k Trumpovmu zhromaždeniu v novembri 2015, kde imitoval reportéra New York Times Serge Kovaleskiho, ktorý trpí ochorením zasahujúcim kĺby. Trump vždy odmietal tvrdenie, že by reportéra zosmiešňoval.

V interview s The New York Times Pondelkové ráno, Trump povedal, že “nie je prekvapený” kritikou “liberálnych ľudí od filmu,” a myslel tým, že Streepová bola podporovateľkou jeho porazenej rivalky, Hillary Clinton.

Streepová využila svoju reč na to, aby vyzdvihla dôležitosť americkej kultúry pre cudzincov, ktorí, ako povedala, boli “práve teraz najviac urážaným segmentom americkej spoločnosti.“

“Hollywood sa hemží cudzincami a pokiaľ ich vykopneme, nebudeme sa mať na čo pozerať, okrem futbalu a bojových umení, ktoré nie sú umením,” povedala Streepová za veľkého aplauzu v miestnosti.

Streepová povedala, že Trumpov útok na reportéra New York Times legitimizoval šikanu

“Keď som to videla, akoby mi to zlomilo srdce, a stále to neviem dostať z hlavy, pretože to nebolo vo filme, toto bol skutočný život,” povedala Streepová. „Tento inštinkt ponižovať, keď je modelovaný na verejnosti… niekým mocným, prenikne do života každého človeka, pretože akoby dával povolenie ľuďom robiť to isté.”

Streepová dodala: “Keď mocní zneužijú svoju pozíciu na šikanovanie ostatných, všetci tým strácame.”

Zvolala na novinárov “buďte silní a zavolajte ho na koberec za každú urážku” – ďalšia zjavná narážka na Trumpa.

Streepová pozvala členov obecenstva podporiť neziskovú organizáciu Komisia na ochranu žurnalistov “pretože ich budeme potebovať na to, aby sme sa pohli dopredu a oni budú potrebovať nás, aby ochránili pravdu.” Zlaté Glóbusy sú udeľované Hollywoodskou cudzineckou tlačovou asociáciou.

Trump: Streepová je ‘Hillarina milenka’

Ako odpoveď na Streepovej reč Trump znova odmietol tvrdenie, že ponížil Kovaleskiho. “Nikdy som nikoho neponížil,” povedal Trump časopisu New York Times. “Ľudia tvrdia, že som mal v úmysle uraziť reportérovo znevýhodnenie, akoby mi Meryl Streep a ostatní dokázali čítať myšlienky, no ja som nič také neurobil.”

Trump, ktorý Streepovej reč nevidel, ju nazval “Hillarinou milenkou,” ako uvádza Times.

Streepová dostala na Glóbusoch aj online veľkú podporu. Obecenstvo počúvalo s uchvátenou pozornosťou. Zdalo sa, že herečka Kerry Washington má blízko k slzám, keď ju zabrala kamera.

Streepová ukončila svoju reč citátom jej starej priateľky Carrie Fisher:
“Zober svoje zlomené srdce a sprav z neho umelecké dielo.“

 

Redakcia

 

Facebook komentár