Žena so štýlom a dušou filantropky – Audrey Hepburn

„Aby si mala krásne oči, hľadaj dobro v iných.“

Audrey Hepburn sa narodila v roku 1929 v Belgicku. Bola úspešná britská herečka, modelka, filantropka a veľvyslankyňa dobrej vôle UNICEF. Po rodičoch zdedila po rodičoch modrú krv a spôsoby z vyššej spoločnosti jej boli blízke. 

Audrey už od detstva prejavovala záujem o tanec. Chcela sa stať primabalerínou. Počas vojny však bola s matkou nútená vrátiť sa do Holandska, kde častokrát trpeli nedostatkom jedla. V 16 rokoch pri svojej výške 170 cm mala len 40 kíl. Po skončení vojny sa presťahovali do Londýna, kde študovala na baletnej škole. No za svojimi spolužiačkami kvôli slabej fyzickej kondícii zaostávala. 

Aj keď spočiatku začínala s malými úlohami ako muzikálová tanečnica, vo svojich 22 rokoch sa jej podarilo preraziť vo svete a zahrať si v broadwayskej produkcii Gigi. Veľký úspech vo filmovej kariére zožala v 50.rokoch. Za hlavnú postavu princeznej Anny vo filme Prázdniny v Ríme získala svojho prvého Oscara. Úspešná bola aj ďalej a získavala si srdcia mnohých divákov. V muzikáli Funny Face sa okrem herectva predviedla aj ako výborná tanečníčka. 

Vrchol jej kariéry prišiel v roku 1961, keď si zahrala vo filme Breakfast at Tiffany’s (Raňajky u Tiffanyho) Za hlavnú ženskú postavu získala štvrtú nomináciu na Oscara. 

V súkromí si prešla aj neľahkým osudom. Po dvoch potratoch sa jej predsa len v roku 1960 narodil vytúžený syn. Audrey prekonala ďalšie dva potraty a po 14 rokoch manželstva sa rozviedla. V kariére sa jej darilo podstatne viac. Zahrala si aj v uznávanom hudobnom filme My Fair Lady. 

V roku 1969 sa vo veku 39 rokov vydala druhýkrát a o rok neskôr porodila druhého syna. Manželstvo trvalo 13 rokov. Údajne najšťastnejšie obdobie svojho života prežila s holandským hercom Robertom Woldersom, s ktorým žila až do svojej smrti. 

Svetovo uznávaná herečka bola neúnavnou zástankyňou práv detí. V roku 1988 sa stala veľvyslankyňou dobej vôle UNICEF. So svojím partnerom cestovala po svete a snažili sa pomáhať tam, kde to bolo potrebné. Odišli aj na misiu do Etiópie, kde panoval hladomor. Pomáhala hladujúcim a chorým deťom po celom svete. Okrem toho podporovala vzdelávacie aktivity pre ženy vo Venezuele, snažila sa pomôcť deťom žijúcim na ulici v Etópii, svoju iniciatívu smerovala aj v projekte na zabezpečenie pitnej vody v Guatemale a Hondurase. V roku 1992 získala najvyššie civilné vyznamenanie USA – Prezidentskú medailu slobody

V tom istom roku jej bola diagnostikovaná rakovina pankreasu. Zomrela v roku 1993 vo veku 64 rokov vo Švajčiarsku. 

Audrey Hepburn bola počas svojho života aj módnou ikonou a inšpiráciou pre mnohé ženy. Vyznačovala sa osobitným štýlom a bola vnímaná ako ženský ideál. Ženy si v tom čase skracovali vlasy a obliekali sa ako ona. Stala sa z nej významná osobnosť verejného života, ktorá určovala normu ženskej krásy.

V roku 1961 sa dokonca dostala do medzinárodného zoznamu najlepšie oblečených žien. Uprednostňovala minimalistický štýl s príležitostne výraznými doplnkami. Zvyčajne nosila jednofarebné oblečenie v jednoduchom štýle, ktoré jej zdôrazňovalo štíhlu postavu. Spopularizovala aj jednoduché „malé čierne“ šaty z dielne francúzskej návrhárky Coco Chanel. 

V súkromí dávala prednosť pohodlnému a ležérnemu oblečeniu, blízka jej bola čierna farba. Po jej smrti sa stala inšpiratívnym zdrojom aj mnohých návrhárov. V roku 2004 bola vyhlásená za najkrajšiu ženu 20.storočia a v roku 2015 bola zvolená za „najštýlovejšiu Britku všetkých čias.“ Svet ju videl ako dokonalú ženu, no Audrey trpela komplexmi pre svoje veľké uši, nos a chodidlá.

„Pravá krása ženy nie je v jej postave, v spôsobe oblečenia, v šatách, ktoré nosí alebo štýle jej účesu. Krásu ženy vidno v jej očiach, pretože sú oknom do jej duše, miestom, kde prebýva láska.“

autor: ivana

Zdroje: http://biografia.sk/audrey-hepburn/, https://www.unicef.org/goodwill-ambassadors/audrey-hepburn
Foto: Flickr

Facebook komentár
Ivana Kinčeková

Ivana Kinčeková

Ženy sa odjakživa inšpirovali výnimočnými a silnými ženami. Nech je to tak stále. Mňa osobne to posúva vpred a vedie k aktívnemu a tvorivému životu. Byť silnou znamená vyrovnať sa so všetkými nedostatkami a poznať svoju hodnotu.