6 spôsobov, ako prestať plytvať jedlom vo vašej kuchyni

Existujú dva typy ľudí – tí, ktorí žijú a dýchajú pre nakupovanie a tí, ktorí nakupovanie pretrpia a berú to ako nutné zlo. Rozumieme tomu, že jedlo je nevyhnutné pre život, avšak problematické je to, že naše chladničky sú častokrát zbytočne prepchaté potravinami. Dokonca mnohé z nich nakoniec aj tak vyhadzujeme.

Takže ako zastaviť toto plytvanie jedlom, ktoré končí aj tak v koši? Jednak nám to prinesie dobrý pocit, a tiež to poteší naše peňaženky.

1. Plánujte
Predtým než pôjdete do obchodu, skúste si naplánovať každé jedlo, ktoré budete jesť na budúci týždeň. Ak tak urobíte, budete mať menej pokušenia impulzívne kúpiť jedlo, ktoré nakoniec aj tak nevyužijete. Ak vopred neplánujete, môže sa stať, že nakúpite toho zbytočne veľa alebo kúpite niečo, čo jednoducho nakoniec nevyužijete.

2. Urobte si zoznam (a držte sa ho)
Už nebudete tráviť viac času v „lákavých uličkách“ plných dobrôt, ak tieto veci nebudú v zozname. Skrátka, nakúpite len to, čo v ňom bude. Na konci týždňa môžete zmapovať, či bol váš zoznam dobrý. Ak ste si kúpili napríklad ovocie, ktoré zhnilo skôr, než ste ho zjedli alebo ste sa vôbec k nemu nedostali, nabudúce ho kúpte menej alebo ho už nekupujte vôbec. Snažte sa zoznam robiť čo najrealistickejší.

zoznam

3. Maximalizujte využitie potravín
Buďte kreatívny – ak vám zostali po večeri kuracie kúsky, hoďte ich na druhý deň napríklad do šalátu alebo si spravte kurací wrap.

4. Zistite, koľko jedla potrebujete
Nakupovať viac, ako je potrebné, častokrát končí práve plytvaním potravinami. Ak sa zásobujete väčším množstvom potravín len preto, že je to lacnejšie a nakoniec to aj tak nedokážete všetko zjesť, stále je to zbytočný odpad.

5. Striehnite na blížiacu sa exspiráciu
Kontrolujte tieto dátumy už v obchode. Keď prídete domov, myslite na to, že najprv treba spotrebovať výrobky, ktoré majú k exspirácii bližšie. Dajte ich v chladničke viac dopredu alebo na ne napíšte fixkou veľkým písmom dátum spotreby, aby ste to mali na pamäti. Zároveň tiež niektorí obľubujú kupovať ovocie a zeleninu, ktoré nie sú úplne dozreté a tým sa predlžuje ich životnosť.

6. Zorganizujte svoju chladničku
Ak je chladnička preplnená, obmedzuje to prúdenie vzduchu a to je problém, pretože nemôže správne chladiť. Dobrou organizáciou chladničky sa zabezpečí správna cirkulácia vzduchu, ktorá je nevyhnutnosťou.

Ďalším tipom je kupovať mrazené ovocie, ak máte tendenciu potraviny vyhadzovať (napríklad na smoothies alebo ho mierne roztopiť pre rýchle občerstvenie s jogurtom). Niekedy je takéto ovocie dokonca lepšie, pretože bolo zmrazené pri špičkovej zrelosti a zároveň je oveľa lacnejšie.

 

Prečítajte si tiež: Prechádza láska cez žalúdok?

Voľne preložené z http://www.womenshealthmag.com/food/healthy-grocery-shopping

Facebook komentár
Lu Ladecká

Lu Ladecká

Som lojálna voči veciam, ktoré mám rada. Predtým než si ich obľúbim, podrobím ich dôkladnému prieskumu. Mám svoj štýl a ísť do hĺbky je jeho dôležitou súčasťou.