S mocou prichádza zodpovednosť

V pracovnej oblasti, kde som sa až do nedávnej doby realizoval, sa udeľovali rozkazy a tie sa vykonávali. Po celé roky som bol nadriadený a vydával som príkazy a dohliadal na to, aby sa plnili. Samozrejme, že som mal aj nadriadených a tým som sa zodpovedal.

Nemôžem povedať, že som si užíval, keď som mal moc, pretože v mojom prípade s mocou prichádza zodpovednosť. Ak som aj niekomu vydal úlohu, ja som bol ten, ktorý mal stále v hlave, že je nevyhnutné, aby bola táto úloha splnená. Až v druhej vlne prichádzala myšlienka, že môžem vyvodiť dôsledky z toho, keď táto úloha nebude splnená.

Vždy som so svojimi podriadenými jednal, alebo do istej miery skúšal jednať, ako so seberovnými a žiadal ich o plnenie úloh, ktoré som im vydával. Väčšinou to nebolo tvrdo nariaďované, pretože som pracoval s ľuďmi, ktorí boli schopní samostatnej práce, hoci niekedy náročnosť úloh vyžadovala ich kontrolu.

Klamal by som, ak by som povedal, že moc ma neláka a neteší ma mať nad niekým nadvládu, ale keď si uvedomím čo všetko tá moc so sebou prináša… zodpovednosť za vykonanú prácu, za ľudí, akýkoľvek problém ide za mnou, telefón nonstop zapnutý, oplatí sa to?

Je super mať nadriadeného, ktorý s vami jedná podľa vášho vzdelania a má na zreteli vaše skúsenosti a kvality. Ak sa aj niečo nepodarí, všetko toto zohľadní, s pokojom očakáva, že to všetko napravíte a nakoniec vás na obede poklepe po pleci, a rozoberiete aktivity počas nadchádzajúceho spoločného víkendu.

Sú ale aj nadriadení, ktorý pošliapu všetko, čo ste kedy spravili a dosiahli, a to iba preto, že si užívajú moc a je im dovolené to, čo vám nie. Vy však nemáte na výber, ledaže by ste chceli byť nezamestnaní.

Zažil som aj tých prvých, ale bohužiaľ, viac bolo tých druhých. Život je vecou priorít, každý z nás má nejaké a ja vám rovnako ako sebe prajem v práci pohodu a super šéfa. Nech sa nemusíme obávať povedať, že nám ochorelo dieťa, alebo že sme niečo skazili, pretože na akýkoľvek problém existuje riešenie.

 

Jozef

 

 

Facebook komentár
Jozef Kmeť

Jozef Kmeť

Som telom aj dušou športovec, mojou doménou sú cudzie jazyky a precestoval som svet hoci milujem teplo domáceho krbu. Aj ja chcem prispieť svojou troškou a obohatiť Ženy so Štýlom o niečo, v čom sa práve vy nájdete.

Dostávajte každý týždeň do schránky naše články
Nikdy nedáme váš mail niekomu inému.