Ahoj September, čo nás čaká?

Mesiac zmien, povinností a upratovania

Prázdniny skončili a pomaly sa chýlia ku koncu i letné dovolenky. Ostávajú nám po nich krásne zážitky, na ktoré budeme ešte dlho spomínať.

Keď sa povie september, tak nám ako prvé napadne zväčša škola. Ale tiež babie leto, vinobranie a práce v záhrade. September patrí medzi mesiace, ktorý vyhovuje klimaticky asi väčšine z nás. Rána a večery sú už chladnejšie, osviežujúce, avšak denné teploty sa šplhajú ešte stále k tým letným.

,,Aké je počasie v prvých dňoch septembra, také bude celý mesiac.“

September je deviatym mesiacom v roku a má 30 dní. V rímskom kalendári to bol pôvodne siedmy mesiac s 31 dňami. V nárečiach existujú názvy aj ako hrudeň, či jaseň. Je tiež mesiacom zberu úrody, jej spracovania a prvých príprav na zimu. Vrcholí obdobie dozrievania niektorých ovocných stromov, zberajú sa jesenné odrody malín, černíc a začína vinobranie. V záhonoch dokvitajú letničky a pribúda záhradných prác.

V tomto čase je ideálne presádzať stromčeky, pretože sa hovorí, že pôda je ešte teplá a zaručuje dobré zakorenenie.

September to je nástup do školy. Mnoho detí zasadne do školských lavíc po prvýkrát a pripadnú tak povinnosti nielen deťom, ale i rodičom. Koncom mesiaca nastáva jesenná rovnodennosť a pomaly sa prehupneme do obdobia jesene. Môžeme tak začať pozorovať nádherne sa sfarbujúcu prírodu okolo nás. Je to čas ako stvorený na prechádzky. Ak radi zberáte huby, vychutnáte si úžasnú atmosféru, s nezameniteľnou vôňou lesa. Pri prechádzkach prírodou pookreje naša duša a načerpáme pozitívnu energiu.

„Pohľad na to, čo je v prírode a umení krásne, vzbudí spomienky na tých, ktorých milujeme.“  Stendhal, francúzsky spisovateľ

Bohatosť tohto mesiaca nespočíva len v jeho daroch, ktoré zaslúžene zbierame, ale aj vo významných dňoch.

Na Slovensku máme v septembri jeden štátny sviatok a jeden deň pracovného pokoja:

1.9. – Deň ústavy Slovenskej republiky
15.9. – Sedembolestná Panna Mária

Niektoré z medzinárodných dní v septembri:

13.9. – Deň pozitívneho myslenia
Myslieť pozitívne znamená vidieť pozitívne výsledky. Pozitívna myseľ je ako balzam na dušu, ideálna pre zdravší život. V ten istý deň si pripomíname aj Medzinárodný deň čokolády. Obľúbená sladkosť na celom svete, ktorá vyvoláva v človeku príjemné pocity a pokoj.

21.9. – Svetový deň vďačnosti
23.9. – Svetový deň srdca

Pranostiky:

Ak sa osy v septembri tlačia do príbytkov, prorokujú tuhú zimu.
Po Matúši čiapku na uši. (21.9.)

Ženy narodené v septembri:

Septembrové žienky sú vraj milé, disciplinované a veľmi náročné voči svojmu partnerovi.
A pozor: Neodpúšťajú zradu!

Prajem Vám krásne septembrové dni.

 

Vaša Iwka

 

Facebook komentár
Iwka Bašnáková

Iwka Bašnáková

Mám svoj štýl a prezradím vám z neho niečo. Nosím ružové okuliare a úsmev na tvári.