Ego – zdroj všetkých problémov?

„Ego je zdrojom všetkých problémov človeka, všetkých vojen, všetkých konfliktov, všetkej žiarlivosti, strachu, depresií. Človek má pocit, že zlyháva. Neustále porovnávanie s ostatnými mu prináša bolesť – strašlivú bolesť, pretože nikto nemôže mať všetko.

Niekto je krajší než vy, a to bolí; niekto má viac peňazí, a to bolí; niekto má viac znalostí, a to bolí. Existujú milióny vecí, ktoré spôsobujú trápenie, lenže vy netušíte, že to nie sú tieto veci, čo vás zraňujú. Zraňuje vás vaše ego. Ego sa neustále klepe strachom, dobre vie, že je len umelým výtvorom, spoločnosťou vytvoreným nástrojom, ktorý vás núti neustále sa hnať za tieňmi.“  Kniha o egu, Osho

Tieto múdre vety a ešte viac povedal Osho, mystik, guru a duchovný učiteľ. Akokoľvek sa na to pozriem, je to tak – vždy môže byť niekto od niekoho lepší – vidím častokrát, ako to mnohých bolí. Táto bolesť mnohým tak zatemňuje myseľ, že činia také veci, ktorými sa netreba chváliť. Nie, mnohí z nich nie sú zlí ľudia, len sa stotožnili s egom, umelou entitou, ktorá im dennodenne strpčuje život a bude to tak robiť navždy. Pretože ego je už raz také.

Prestaňte sa porovnávať s ostatnými, vždy môže byť niekto lepší než vy – a je len na vás, či vás to bude bolieť a trápiť, alebo nie.

Lu

Prečítajte si tiež: Prečo kritizujeme ľudí?

Facebook komentár
Lu Ladecká

Lu Ladecká

Som lojálna voči veciam, ktoré mám rada. Predtým než si ich obľúbim, podrobím ich dôkladnému prieskumu. Mám svoj štýl a ísť do hĺbky je jeho dôležitou súčasťou.