Liečivá sila zvierat

Nižší krvný tlak, menšie riziko srdcových ochorení, znížená úzkosť. Počet vedecky preukázaných zdravotných prínosov domácich zvierat pre človeka stúpa rýchlejšie ako počet ich hračiek v našom dome. Tieto zdravotné plusy nie sú len dôsledkom pohybu, keď sa prechádzame so psom alebo sa hráme s mačkou na skrývačku. Najdôležitejším je spojenie, ktoré si medzi sebou vytvárame.  “Mať domáceho maznáčika dáva zmysel pre cieľ a príslušnosť, zvyšuje pozitivitu v živote  a znižuje stres,“ hovorí Allen McConnell, PhD, profesor psychológie na Miami University, ktorý skúma interakciu človeka a jeho štvornohého miláčika.

Výskumy to dokazujú. V štúdii na Štátnej univerzite v New Yorku v Buffale požiadali ženy, aby vyriešili matematickú rovnicu v prítomnosti svojich psíkov. Tieto ženy preukázali nižšiu hladinu stresových hormónov než tie, ktoré rovnicu riešili v prítomnosti ľudského priateľa. “Keď priateľsky komunikujete zvieraťom, znižuje sa krvný tlak a svaly sa uvoľňujú,” vysvetľuje doktorka Stanley Corenová, profesorka psychológie a neuropsychologická výskumná pracovníčka na University of British Columbia, ktorá o spojení medzi ľuďmi a zvieratami vydala deväť kníh.

Na chemickej úrovni môže mať domáce zviera vplyv aj na zníženie hladiny kortizolu v krvi a zvýšenie hladiny dopamínu v mozgu, čo znamená, že sa emocionálne cítime lepšie, sme šťastnejšie a pozitívnejšie ladené. Ľudia, ktorí majú doma psy, majú zvyčajne vyššiu hladinu imunoglobulínu A, protilátky, ktorá posilňuje imunitný systém.

Nie je to len mäkká a hebká srsť, ktorá nás upokojuje. Podľa štúdie v časopise Journal of Nervous and Mental Disease hladenie domáceho maznáčika môže znížiť krvný tlak a srdcovú frekvenciu jeho majiteľa. “Ľudia zabúdajú, aký dôležitý je dotyk – dokáže vytvoriť lásku a pohodlie,” hovorí Dr. Corenová. Výskum ukazuje, že ľudia, ktorí majú vzťah so zvieratami, vykazujú zvýšenie hladiny oxytocínu, hormónu, ktorý podporuje lásku a dôveru a je spojený so zníženým krvným tlakom a srdcovou frekvenciou. Pravidelná hra s domácim miláčikom tiež pomáha. “Hrať sa spolu pomáha budovať väzbu medzi majiteľom a domácim miláčikom a oboch vás zbližuje.“ hovorí Kate Perry, certifikovaná trénerka  a autorka knihy Výcvik na oboch koncoch vodítka.

Vytváranie emocionálnej väzby s domácim miláčikom, rovnako ako s rodinným príslušníkom alebo priateľom, je prospešné aj pre zdravie. Je zaujímavé premýšľať o svojom domácom miláčikovi ako o chlpatom človeku. “Čím vic ľudia antropomorfizujú svoje zvieratá, tým viac sú fyzicky aj psychicky v pohode,” hovorí doktor McConnell. Takže ak ste vždy chceli osláviť narodeniny vašej mačky, smelo do toho! A pozvite aj niektorých vašich ľudských priateľov, o ktorých viete, že si to s vami radi užijú.

S láskou Nel

 

Zdroj: www.prevention.com

Facebook komentár
Nel Valentová

Nel Valentová

Mám rada spájanie protikladov, v každom nedorozumení vnímam zároveň príležitosť k rastu a pochopeniu.