Agatha Christie, najväčšia spisovateľka detektívok všetkých čias

Napísala množstvo kníh. Prekonala rekord s dvoma miliardami predaných výtlačkov po svete. Jej romány boli najpredávanejšie hneď po Biblii a Wiliamovi Shakespearovi.

Označovaná za kráľovnú zločinu či kráľovnú záhad

Sám Winston Churchill o nej povedal, že je to žena, čo po Lucrézii Borgia žila najdlhšie so zločinom. Narodila sa v roku 1890 vo viktoriánskej rodine a od rodičov získala základné vzdelanie. Neskôr študovala v Paríži hudbu a operný spev, chcela sa stať speváčkou, ale nakoniec od tohto sna upustila.

Vytvorila postavu Hercula Poirota

Agatha bola v detstve nesmelým plachým dievčatkom, málo komunikovala a namiesto hier s bábikami vymýšľala rôzne príbehy pre svojich imaginárnych priateľov. Mala obdivuhodne veľkú predstavivosť. Počas vojny chvíľu pracovala v nemocnici, tiež aj ako pomocníčka v lekárni, kde získala nejaké vedomosti o jedoch. Tie zúročila pri svojom prvom románe ,,Záhada na zámku Styles“. V ňom prvýkrát predstavila postavu Hercula Poirota, trocha výstredného belgického detektíva s neuveriteľne bystrým úsudkom, s typickými vykrútenými fúzikmi, žijúceho v Anglicku. 

Po úspechu tohto románu, sa z nesmelej a bojazlivej dievčiny stala mladá, nezávislá, moderná žena. Agatha mala neskutočný talent na vnímanie ľudských duší. Svojím bystrým pozorovaním zbierala námety pre jednotlivé zápletky. Premýšľala o tom, že ktorýkoľvek človek môže mať za priateľa vraha. V románoch okrem Poirota vytvorila aj ďalšiu úspešnú postavu, slečnu Marplovú. Milú starú dámu so záľubou v pletení a záhradníčení a susedských klebiet, ktorá má bystrý mozog pre riešenie záhad všetkého druhu.

Agatha napínavé príbehy plné napätia odľahčovala krásnym prostredím. Využívala atmosféru malebného prímorského mestečka, v ktorom sama vyrastala. V príbehoch popisovala večierky vyššej spoločnosti,  kde sa stretali dámy v kokteilových šatách, jedli sa sendviče, popíjali poobedné čaje.

Agatha vyrastala v zámožnom rodinnom sídle, jej matka patrila k vyššej anglickej spoločnosti a spolu so svojimi priateľkami dávali mladej spisovateľke dostatočnú inšpiráciu na nové námety.

Súkromný život Agathy neprinášal len svetlé dni

Prvýkrát sa vydala za dôstojníka Archibalda Christieho. Ten jej však zlomil srdce a opustil ju. Manželstvo sa skončilo rozvodom. Sám Archibald oň požiadal po tom, ako si našiel milenku. Deň po tom, ako jej túto správu oznámil, Agatha zmizla. Po známej mladej spisovateľke bolo vyhlásené veľké pátranie. Nepodarilo sa ju nájsť celých desať dní. Napokon bola objavená v istom hoteli, ubytovaná pod menom manželovej milenky. Agatha sa k tejto udalosti nevyjadrila a dodnes je táto záhada zahalená rúškom tajomstva.

Zlomené srdce a sklamanie prežívala svojsky

Zlomené srdce a sklamanie mladá spisovateľka prežívala svojsky. Odcestovala. Nastúpila na vlak do Bagdadu, aby hľadala inšpiráciu pre novú knihu ,,Vražda v Orient exprese“. Tá sa stala jej najslávnejším románom. Chuť písať ju vrátila do života.

Agátha sa zoznamuje s oveľa mladším mužom, budúcim manželom

O niečo neskôr sa zoznámila s oveľa mladším mužom, archeológom Maxom Mallowanom. Tvrdila, že archeológ je úplne ideálny manžel…  ,,Ako starneš, tým viac sa o teba zaujíma…“

Počas manželstva veľa spolu cestovali. Zažili aj dobrodružné archeologické výpravy, z čoho mohla čerpať materiály na romány ako ,,Smrť na Níle“ a ,,Schôdzka so smrťou“. Manželstvo s Maxom vydržalo až do jej smrti.

Agathe Christie patril rekord za najpredávanejšiu detektívku na svete. ,,Desať malých černoškov“ dosiahla výšku predaja 110 miliónov výtlačkov. Bola hviezdou bez hviezdnych manierov. Legenda, ktorá sa vyhýbala publicite a žila svoj pokojný život. Zomrela 12. januára 1976 vo veku 85 rokov.

Vaša, Iwka

Zdroj: Nejvlivnejší ženy naší doby: Chiara Pasqualetti Johnson
Foto: flickr.com

Facebook komentár
Iwka Bašnáková

Iwka Bašnáková

Mám svoj štýl a prezradím vám z neho niečo. Nosím ružové okuliare a úsmev na tvári.