10 vedou overených spôsobov, ako byť neuveriteľne šťastná

Je jednoduché predstaviť si šťastie ako výsledok, ale šťastie je aj to, čo nás ženie dopredu. Jeden príklad: Aj keď vždy hľadám nové spôsoby, ako byť viac produktívna, zistila som, že najlepší spôsob, ako vyššiu produktivitu dosiahnuť, je byť šťastná. Šťastní ľudia dosiahnu viac. Byť šťastnejšia – to sa ale ľahšie povie, ako spraví, že? Existujú však spôsoby, ktoré sú veľmi jednoduché, dokonca overené vedou. Tu je desať z nich:

1. Cvičte

Cvičenie má také silné účinky na naše telo a náladu, že je účinným nástrojom v boji s depresiou. Zmenu na vašej nálade samozrejme spozorujete, aj keď v depresii nie ste. Cvičenie vám pomôže zrelaxovať sa, zvyšuje činnosť mozgu a zlepšuje váš pohľad na seba, a to dokonca aj vtedy, keď nič nezhodíte.

2. Spite viac, budete menej citlivá na negatívne emócie

spanokSpánok ovplyvňuje našu citlivosť na negatívne emócie. Na základe mimiky počas dňa vedci sledovali, ako citliví sú účastníci jedného výskumu na negatívne a pozitívne emócie. Tí, ktorí pracovali celé popoludnie a nezdriemli si, boli citlivejší na emócie ako strach alebo hnev. Samozrejme to, ako dlho a dobre spíte, ovplyvní ako sa cítite, keď sa zobudíte, čo môže mať vplyv na váš deň.

3. Strávte viac času s rodinou a priateľmi (Šťastie si za peniaze nekúpite)

Socializácia je na zlepšenie nálady veľmi dôležitá, dokonca aj pre introvertov. Niekoľko štúdií dokázalo, že čas, ktorý strávime s našimi blízkymi do značnej miery ovplyvňuje to, ako šťastní sa cítime. Mohli by sme za rok zarobiť stonásobne viac, ale neurobilo by nás to tak šťastnými, ako keď venujeme viac času vzťahom v našom živote.

4. Choďte na čerstvý vzduch

Jedna štúdia dokázala, že ak strávite 20 minút na čerstvom vzduchu, keď je vonku pekne, nielen že si zlepšíte náladu, ale posilníte aj mozog a pamäť. 20 minút nie je tak veľa aj pre tie viac zaneprázdnené z vás. Môžte začať chodiť do práce pešo, alebo sa prejsť v rámci obeda.

5. Pomôžte iným, 100 je v tomto prípade magické číslo

Ak sa chcete byť šťastnejšie, mali by ste pomáhať iným. Vedci zistili, že zázračné číslo je 100 hodín ročne (alebo 2 hodiny týždenne). Ak takýto čas venujete pomoci iným, budete sa cítiť lepšie a šťastnejšie.

6. Nacvičujte si úsmev

Usmievanie sa nám môže zlepšiť náladu, ale má lepšie účinky, ak je podporené pozitívnymi myšlienkami. Je to tiež výborný spôsob, ako zredukovať bolesť v ťažkých časoch. Aj keď máme na tvári len umelý úsmev, je dokázané, že nám to jemne náladu naozaj zlepší.

7. Naplánujte si výlet, aj keď naň možno nepôjdete

Aj keď sa nejedná o reálnu dovolenku, jej plánovanie nám môže zlepšiť náladu. Štúdie dokazujú, že najväčší pocit šťastia nadišiel počas plánovania, pretože ľudia si vychutnávajú očakávanie. Ak si momentálne nemôžete dovolenku dovoliť, naplánujte si ju. Je jedno, či ju naplánujete o mesiac alebo rok. Takto vždy keď budete potrebovať zdvihnúť náladu, jednoducho pozriete sa do kalendára.

8. Meditujte

meditáciaMeditácia je často označovaná ako dôležitá pri zlepšení sústredenia, pozornosti a kľudnosti. Ukázalo sa však, že tiež ovplyvňuje naše šťastie. Meditácia vám doslova vyčistí hlavu a upokojí vás. Ak chcete dosiahnuť dlhodobé šťastie, meditácia je najistejší nástroj, ako ho dosiahnuť.

9. Presťahujte sa bližšie k práci

Čas, ktorý strávime cestovaním do práce, má prekvapivo silné účinky na naše šťastie. Ak sa nad tým zamyslíte, až také prekvapivé to nie je. Cestujeme hore-dole dvakrát denne minimálne päť dní v týždni. Ak takto veľa cestujeme dlhodobo, negatívne účinky na seba nenechajú dlho čakať. Kompenzácia lepším bývaním za to nestojí, v konečnom dôsledku budete šťastnejší, ak sa vám čas týmto cestovaním podarí skrátiť.

10. Buďte vďačné

Náš posledný bod sa zdá byť veľmi jednoduchou stratégiou, ale sama na sebe som zistila, že má neuveriteľný dosah. Je mnoho spôsobov, ako vyjadriť svoju vďačnosť – môžete si začať písať denník o všetkom, za čo ste vďačné, alebo sa podeliť o všetko, za čo ste v ten deň šťastné s priateľom či partnerom. Samozrejme je vždy najlepšie vyjadriť vďačnosť, keď vám niekto pomôže.

Fakt na záver: Čím budete staršie, tým budete šťastnejšie

Ako starneme, hlavne keď sa prenesieme do druhej polovice nášho života, máme tendenciu byť prirodzene šťastnejšie. Takže čím budete staršie, tým budete mať pozitívnejší pohľad na svet.

Zdroj: http://www.inc.com/jeff-haden/10-scientifically-proven-ways-to-be-incredibly-happy-wed.html

Facebook komentár
Etta Henri

Etta Henri

Etta je tvor tvorivý a keď práve netvorí, trávi čas inak, samozrejme aktívne. Pravdepodobne sledovaním Gilmore Girls. Alebo filmov od Aronofskeho. Určite ju nikdy nikto nemôže obviniť, že nemá široký záber.