Madonna otvorene o sexizme a nenávisti k ženám

Ak ste dievča, musíte hrať hru 

Na udelení ceny Žena roka v hudobnom priemysle Madonna otvorene prehovorila o svojom zápase a o prekážkach, ktorým musela čeliť po celé roky svojej hudobnej kariéry:

„Stojím pred vami ako rohožka. Teda, myslela som, žena – zabávač. Ďakujem vám za ocenenie mojej schopnosti pokračovať v kariére už 34 rokov, tvárou v tvár očividnej nenávisti k ženám, sexizmu, nepretržitému zastrašovaniu a nekonečnému zneužívaniu.”

Nazývali ma šľapkou a sukou, v jednom titulku ma prirovnali k Satanovi

“Povedala som” – “počkajte minútku, nie je to Prince, kto beží okolo v sieťových pančuchách, v lodičkách na vysokom opätku a s rúžom na perách? Áno, bol to on. Ale on bol muž.”

“Teda, ak ste feministka, nemáte sexualitu, odmietate ju. Tak som povedala – seriem na to. Som iný druh feministky. Som zlá feministka.”

“Myslím, že najkontroverznejšia vec, akú som kedy urobila, bolo, že som zostala. Michael je mŕtvy. Tupac je mŕtvy. Prince je mŕtvy. Whitney je mŕtva. Amy Winehouse je mŕtva. David Bowie je mŕtvy. No ja tu stále som. ”

 

 

Úplný záznam Madonninho prejavu si môžete nájsť na youtube. Počuť ju bol silný zážitok. Tu je ešte niekoľko jej viet, ktoré v ten večer odzneli: 

„Dostala som slovo, pretože som Ženou roka, tak som sa sama seba spýtala – čo môžem povedať o tom, aké to je byť Ženou roka v hudobnom biznise? Čo môžem povedať o tom, aké to je, byť ženou?“

“Keď som prvýkrát začala skladať piesne, nijako špeciálne som o genderových rozdieloch neuvažovala. Nerozmýšľala som o feminizme. Chcela som byť len umelkyňou.“

„Samozrejme, mojou inšpiráciou boli Debbie Harry a Chrissie Hynde a Aretha Franklin, no mojou skutočnou múzou bol David Bovie. Bol mužom a ženou v jednom tele, a to mi vyhovovalo. Vďaka nemu som si začala myslieť, že tu neplatia pravidlá. No mýlila som sa. Pravidlá tu neplatia, ak ste chlapec. Sú tu pravidlá, ak ste dievča.“

Ak ste dievča, musíte hrať hru. Aká to je hra?

Máte dovolené byť pekná a milá a sexy. No nemôžete byť príliš bystrá. Nemôžete mať názor, najmä nie názor, ktorý je mimo status quo. Môžete byť objektizovaná mužmi a obliekať sa ako fľandra, no nemôžete ňou byť. A nesmiete, opakujem, nesmiete zdieľať svoje sexuálne fantázie so svetom. Buďte tým, čím vás muži chcú mať….“

 

Facebook komentár
Nel Valentová

Nel Valentová

Mám rada spájanie protikladov, v každom nedorozumení vnímam zároveň príležitosť k rastu a pochopeniu.