Včely, med a medovina

Máte radi med, či radšej medovinu? Med – tekuté zlato, elixír života, alebo hojivý zázrak, to sú prívlastky, ktoré mu právom patria. Medovina je zdravá a podľa legendy ju pili aj antickí bohovia.
,,Medovina je staršia ako ľudstvo.“
To preto, že kedysi včely budovali svoje domovy v dutinách stromov, a počas obdobia dažďov spolu s kvasinkami vznikol prvý alkoholický nápoj na svete.
A viete, čo je včelovízia? Ďalší unikát včelárov. V jednom z úľov majú nainštalovanú webkameru, a tak tieto najsledovanejšie včeličky na svete, prinášajú rôzne informácie odborníkom i laikom.
Včely sú jediným hmyzom, ktorý produkuje potravu pre ľudí.

Viete, že :
Včelám medonosným sa môže obrátiť starnutie mozgu?
Základný „trik“ je vraj celkom prostý. Staršie včely medonosné (Apis mellifera) si v konečnom dôsledku omladia mozog tak, že sa podujmú na povinnosti v hniezde, ktoré normálne vykonávajú oveľa mladšie včely.
Včely majú emócie a môžu podľahnúť depresiám?
Vedci zistili, že rozrušené včely majú tendenciu k pesimizmu. Otraseným včielkam namerali nižšie hodnoty hormónov, ktoré sa podieľajú na pozitívnej nálade. Nazdávajú sa tak, že do istej miery možno v súvislosti s včelami hovoriť o schopnosti prežívať isté emócie.
Včely sa upracujú na smrť?
Ak je chladnejšie a niet čo robiť, robotnice dokážu prežiť aj 9 mesiacov. Počas leta však prežívajú šesť až osem týždňov. Včely sa ulietajú a upracujú k smrti.

A nedá mi ešte jedno príslovie na záver: ,,Na všetky Tvoje choroby, včela liek Ti vyrobí.“

Vaša Iwka

Facebook komentár
Iwka Bašnáková

Iwka Bašnáková

Mám svoj štýl a prezradím vám z neho niečo. Nosím ružové okuliare a úsmev na tvári.