Ako vniesť do života stabilitu

Osobná stabilita je životný štýl charakterizovaný vhodnými a dobre premyslenými rozhodnutiami. Neznamená nemenné pozitívne naladenie po celý čas, no keď prídu výkyvy nálady, nebývajú výrazné a kvalite života vela neuberú. Osobná stabilita je pre život kľúčová, no bohužiaľ často prehliadaná.

Stabilní ľudia majú tendenciu mať dlhé, uspokojujúce vzťahy. V práci sa cítia dobre, ich životy sú relatívne bez zbytočnej drámy a dokážu robiť správne rozhodnutia, týkajúce sa zdravia a financií.

Pre mnohých ľudí je osobná stabilita hračkou. Pre iných je však celoživotným bojom. Nie sú spokojní vo svojej práci, pretože sú nedochvíľni, alebo sa nesprávajú primerane k šéfom, alebo spolupracovníkom. Nedokážu žiť v partnerských vzťahoch a často idú zo vzťahu do vzťahu. Majú ťažkosti s príjmom potravy a majú často nadváhu. Majú nepravidelný spánok, často ostávajú hore dlho do noci a ráno majú problem vstať . Emocionálne výkyvy sú u nich na dennom poriadku – dnes  lietajú v oblakoch a zajtra im všetko pripadá čierne a bezútešné.

Nedostatok osobnej stability môže mať rôzne príčiny. Môže pochádzať z duševného ochorenia, ako je bipolárna porucha, porucha pozornosti alebo hraničná porucha osobnosti. Môže to byť dôsledok chaotickej výchovy, v ktorej sa dieťa nikdy nenaučilo primerané životné, alebo vzťahové zručnosti. Môže signalizovať užívanie drog, alebo alkoholu.

Bez ohľadu na príčinu, chronická nestabilita spôsobuje zmätok. Vytvára zbytočný stres. Energiu, ktorá by mohla byť využitá produktívne a v náš prospech,  často zneužívame proti nám samým.

 

Ako vniesť do svojho života viac stability?

Urobme zo stability svoju najvyššiu prioritu a učme sa dôslednosti. Chce to úsilie, no ak nepoľavíme, podarí sa nám to.

Dôležité je, vytvárať si dobré zvyky. Chodiť do postele a zobúdzať  sa v rovnakom čase každý deň. Pravidelne jesť a pravidelne sa hýbať.

Určite obmedzme alkohol.

Naučme sa žiť v rámci našich finančných možností. Nerobme si zbytočne dlhy a neberme pôžičky.

Berme život viac s ľahkosťou.  Vnímajme svoje emócie a pokojne im dajme voľný priechod, no nevenujme im pozornosť príliš dlho.

Vzťahy, ktoré nám nevyhovujú, korektne ukončime. Môže to byť na chvíľu nepríjemné, no bude nám ľahšie, ak to urobíme. A potom si dovoľme ostať chvíľu samé so sebou. Je dôležité dať si život do poriadku pred tým, než sa opäť rozhodneme spojiť svoje cesty s iným človekom.

 

S láskou Nel

zdroj: www.sanluisobispo.com

Facebook komentár
Nel Valentová

Nel Valentová

Mám rada spájanie protikladov, v každom nedorozumení vnímam zároveň príležitosť k rastu a pochopeniu.