Věra Ferbasová, ,,Komik v sukni“, herečka so šibalskými očami a množstvom energie

Věra Ferbasová. Hovorilo sa o nej ,,Komik v sukni“ a tiež, že je to herečka so šibalskými očami a množstvom energie. A žena s dobrým srdcom. 3.augusta si pripomíname 40.výročie jej smrti. Herečka, ktorá v 30. rokoch minulého storočia patrila v Československu k najobľúbenejším, sa narodila v Sukoradoch 20. septembra 1913. Pochádzala z rodiny stredoškolského profesora. Mala jedného brata Karla, pri ktorom vyrastala ako chlapec. Jej prezývkou bol ,,Bobek“ a najradšej  hrala guličky a liezla po stromoch. Študovala gymnázium v Plzni, kde sa s rodinou presťahovali. ferbasova_1Šibalská zabávačka triedy mala v škole  problémy a pre jej neposednosť a živelnosť, ju vylúčili. Prešla na obchodnú akadémiu, ktorú úspešne dokončila. S rodinou sa vrátili sa opäť do Prahy. Keďže mladá Věra narástla do krásy, v necelých dvadsiatich rokoch sa zúčastnila súťaže krásy a získala titul Miss Plzeň. Mala radosť, dokonca ju vozili vo vyzdobenom koči. V Prahe začala pracovať ako sekretárka v Divadle Vlasta Buriana. Nástup do divadla znamenal pre ňu zásadnú zmenu. Bolo to vtedy, keď jej ponúkol sám Vlasta Burian zaskočiť za chorú herečku, v komédii  ,,Mušketieri z katakomb“, ktorú neskôr sfilmoval Martin Frič a Burian pod názvom ,,Katakomby“.
Po tejto úlohe sa odštartovala jej kariéra. U divákov si získala veľké sympatie vďaka svojej  bezprostrednosti a zmyslu pre humor. Aj keď ona v tom čase skôr tápala, bola neistá v tom, kedy má vôbec vstúpiť so svojou replikou medzi hercov. Nakoniec vraj hodila kabelku na zem a bezradná odišla z javiska. Nakoľko si diváci mysleli, že je to súčasť hry, zožala úspech.  A tak sa zrodil typ komickej herečky. Po prvýkrát sa na filmovom plátne objavila vo filme ,, V tom domečku pod Emauzy“ (1933). Postupne sa z epizód stávali titulné úlohy a neskôr jej scenáristi písali úlohy priamo pre ňu. O herečke sa hovorilo, že má oči ako ,,mrkajúca“ bábika a že je mierne,, potreštená“, s veľkou dávkou energie a humoru. A aj keď kritika s jej prejavom nebola spokojná, bola veľmi populárna a do kín prilákala veľa priaznivcov. Filmy s ňou boli vyslovene ,,kasové trháky“. Hrala vo viac ako v štyridsiatich filmoch, predovšetkým v komédiách. Ale v roku 1942 prestala na dlhšiu dobu hrať. V tom čase bol jej posledným filmom ,,Zlaté dno“. Odmietala totiž úlohy v nemeckých filmoch, na rozdiel od mnohých vtedajších herečiek.
Obdobie jej ďalšieho života bolo neradostné. Komunisti jej rodinu o všetko pripravili. Skonfiškovali im majetok, zobrali byt, dokonca aj jej manžel bol štyri roky vo väzení. Věra Ferbasová nikdy nemala deti. Jej manželom bol architekt Jozef Pálka. Od polovice 50.rokov žili spolu v Ládví, v tom období časti Prahy. Starali sa spolu o dom, záhradu, ktorú milovala, psíka Hafíka, a kocúra Rumcajsa. Rodinná idylka skončila smrťou manžela Jozefa.  Príliš dobrá a dôverčivá Věra Ferbasová prišla o dom a skončila v maličkej garsónke v Prahe, bez svojich obľúbených zvierat. V roku 1974 naposledy zažiarila v legendárnej komédii ,,Jáchyme, hoď ho do stroje!“.
Smutný koniec slávnej herečky:
Zomrela úplne nečakane, 3. augusta 1976 vo svojom malom byte. Našli ju až po pár dňoch,  pretože nevychádzala von. Hoci sa vedú dohady o dátume jej smrti, uvádza sa 3.augusta. Věra Ferbasová, žena s dobrým srdcom, herečka, o ktorej sa v roku 1938 písalo ako o jednej z najobľúbenejších hviezd českého filmu, skončila neslávne.
Výber z jej bohatej filmovej tvorby:
,,Pán Tau“, ,,Jáchyme, hoď ho do stroje“, ,,Dařbuján a Pandrhola“, Skřivánci na niti“ množstvo filmových klenotov, kde hrala aj s Vlastom Burianom a Oldřichom Novým.

Vaša Iwka

http://www.osobnosti.cz/vera-ferbasova.php
Foto:/http://www.fdb.cz/film/falesna-kocicka/fotogalerie/7519
Foto:/https://www.super.cz/142759-poznate-tuhle-damu-vyhrala-soutez-krasy-pred-valkou-vydelavala-baliky-penez-a-zemrela-opustena.html

Facebook komentár
Iwka Bašnáková

Iwka Bašnáková

Mám svoj štýl a prezradím vám z neho niečo. Nosím ružové okuliare a úsmev na tvári.

Dostávajte každý týždeň do schránky naše články
Nikdy nedáme váš mail niekomu inému.