Nehanebná Katarína Howardová, obvinená z vlastizrady a cudzoložstva

Nehanebná Katarína, piata žena Henricha VIII.

Žena, ktorú kráľ volal ,,Ruža bez tŕnia“ sa narodila niekedy okolo roku 1521 – 1524, ako štvrté dieťa lorda Edmunda Howarda. Hoci mala vznešený, aristokratický pôvod, jej otec bol v poradí až druhým synom a preto nemal také práva a ani majetok, ako jeho starší brat, vojvoda z Norfolku.

Občas boli chvíle, keď museli žiadať príbuzných o finančnú výpomoc. Malú Katarínu preto poslali k nevlastnej babičke Agnes Tilneyovej, vojvodkyni z Norfolku. Žila na juhu Londýna, na mieste zvanom Lambeth. Babička mala pod ochranou plno detí. Boli to deti z šľachtických rodín, ale i chudobné, o ktoré sa rodičia nemohli starať z finančných dôvodov.

Z Kataríny rastie dievčina, ktorá má ďaleko od zbožnosti a pokory

Deti sa tu mali ,,dobre“. Príliš sa neučili, robili si, čo chceli. Z mladej Kataríny tak vyrástla živočíšna dievčina, ktorá mala ďaleko od zbožnosti a pokory. Namiesto zbierania vedomostí, zbieralo dievča sexuálne skúsenosti. A to už od veľmi nízkeho veku.

Na kráľovský dvor sa dostala vďaka strýkovi, ako dvorná dáma Anny Klévskej, manželky Henricha VIII. Katarínina krása bola neprehliadnuteľná, a preto si ju Henrich čoskoro všimol. Anna Klévska ho nepriťahovala a on potreboval súrne splodiť potomka, nakoľko mal takmer päťdesiat rokov.

Katarína podlieha kráľovmu záujmu a stáva sa jeho milenkou

Nie príliš vzdelaná, ale za to príťažlivá Katarína, podľahla kráľovmu záujmu. Nazbierané sexuálne skúsenosti dokázala zúročiť, ako kráľova milenka. Opantaný Henrich jej na oplátku v krátkej dobe venoval drahé dary, šperky, šaty, i pozemky. Svojej zákonitej ženy sa potreboval čo najskôr zbaviť a preto sobáš anuloval. Manželstvo s Annou Klévskou, bolo pre neho len politicky výhodné. Inak ju považoval za ,,tlstú flanderskú kobylu”, ktorá ho vôbec nepriťahovala.

Múdra Anna radšej súhlasila s rozvodom, než by dopadla, ako iné ženy Henricha. (Neskôr sa stali dobrými priateľmi a Anna sa stala aj čestným členom kráľovskej rodiny.)

Katarína sa stáva kráľovou manželkou, ktorá mu je neverná 

Sobáš Kataríny a Henricha VIII. sa uskutočnil 28. júla 1540. Keď Katarína nadobudla moc, ich vzťah začal upadať. Prešli celé mesiace a ona neotehotnela. Dokonca si začala pomer s Henrichovým priateľom, dvoranom Thomasom Culpeperom. Navyše sa jej z  minulosti začali ozývať ľudia, čo vedeli o jej nemravnom živote. Snažila sa kúpiť si ich. Nakoniec ju zradili práve oni. Bola obvinená z cudzoložstva a zrady.

Katarína je obvinená z cudzoložstva a vlastizrady

Všetky informácie Henrichovi oznamoval Thomas Cranmer, arcibiskup a zároveň jeho najbližší poradca. Povedal kráľovi o jej súčasnom romániku, ale aj o jej neblahej minulosti. Henrich bol v šoku. Kataríne veril a nechcel si nič z toho pripustiť. Dokonca si údajne myslel, že bola panna. Zo sklamania sa rozplakal. A i keď sprvoti neveril, postupne ho presvedčili usvedčujúce dôkazy. Boli to priznania z rôznych mučení zúčastnených osôb, ale aj zaľúbený Katarínin list, čo poslala milencovi Culpeperovi. Ten potvrdil, že ich vzťah stále trvá.

Nehanebná Katarína bola obvinená z vlastizrady a cudzoložstva. Jej správanie nebolo hodné manželky, ani postu kráľovnej Anglicka. Uväznili ju a odsúdili na smrť.

Popravená sťatím

Vraj v predvečer popravy si dala priniesť zahalený tajomný dar. Bol to klát na popravu, na ktorom si vyskúšala ako uložiť hlavu, aby vyzerala čo najpríťažlivejšie. Henrich VIII., ktorý ženy ,,miloval“ a bez milosti im dával sťať hlavy, sa popravy svojej ženy nezúčastnil. Ostal v svojich komnatách.

13. februára 1542 bola Katarína sťatá vo veku 18 – 21 rokov.

,,Umieram ako kráľovná, ale radšej by som zomrela ako Culpeperova žena. Bože, zmiluj sa nad mojou dušou. Dobrí ľudia, prosím vás, modlite sa za mňa..“ boli jej posledné slová.

Pozn.
Henrich po zrade svojej milovanej ženy veľmi zostarol. Počas života bol z neho tyran a dal obrovské množstvo ľudí popraviť. A i keď sa ešte raz oženil, nezmenil sa. Stal sa z neho ešte väčší krutovládca. Zomrel len pár rokov po Kataríne, zničený a zostarnutý.

 

 

Vaša Iwka

 

Prečítajte si tiež: Dcéra Žofie Dorotey z Celle, kráľovná Žofia Dorotea, matka štrnástich detí

 

 

Facebook komentár
Iwka Bašnáková

Iwka Bašnáková

Mám svoj štýl a prezradím vám z neho niečo. Nosím ružové okuliare a úsmev na tvári.

Dostávajte každý týždeň do schránky naše články
Nikdy nedáme váš mail niekomu inému.