6 jedinečných režisérok so štýlom

shutterstock_179244728Agnieszka Holland – narodená 28.11.1948 Varšava, Poľsko

Predstaviteľka takzvanej poľskej “novej vlny”. Študovala na pražskom FAMU. Jej široký záber je úchvatný. Žena, ktorá sa dokáže púšťať do odvážnych tém so svetovým rozsahom. Jej židovské korene zo strany otca pravdepodobne ovplyvnili jej tvorbu, kedy za Bittere Ernte získava zahraničného Oskara a ďalšie ocenenia.

Mňa zaujala pre režírovanie dielov House of Cards v tretej sérii. Určite nesmiem zabudnúť na réžiu projektu HBO Hořící keř, ktorý mapuje naše nedávne pohnuté dejiny.  Pamätáte si na nášho Jánošík a jeho pravdivá história? Tak tam má tiež prsty.  

shutterstock_139812211Jane Campion – narodená 30.4.1954 Wellington, Nový Zéland

Pôvodne antropologička s maliarskými sklonmi, čo nemohlo dlho ostať bez odozvy smerom k filmárskemu umeniu. Asi najsilnejšie ma zasiahla oscarovým filmom Piano, ktorý so svojou režisérkou nemôže chýbať v tomto výbere. Samozrejme jej filmové začiatky s filmom Sweety, kde predvádza vzťahový koncert svojho ženského filmového videnia. Z poslednej tvorby určite spomeniem Bright Star.

shutterstock_369397304Nancy Meyers – 8.12.1949 Pennsylvania, USA

Nancy sa u mňa zapísala jedinečnou komédiou Po čom ženy túžia, kde nanajvýš zapamätatelne ukázala nielen svoje režisérske umenie. Je zároveň producentkou aj scénáristkou, čo sa odráža v jej pohľade na filmové umenie a prácu. Je to komplikované je jedna z najlepších komédií, aké som kedy videla. Všetko komplikované vo vzťahoch dokázala nielen krásne ukázať, ale aj krásne skomplikovať. Ak ste film milé naše ženy so štýlom nevideli, tak to prosím ihneď napravte. ;-). Nakoniec si nechávam lahôdku ako jej posledný film z roku 2015 – Stážista. Jednoduchá ale až neuveriteľne dobre spracovaná téma s Robertom De Niro.

shutterstock_282382916Emmanuelle Bercot – 6.11.1967, Paríž, Francúzsko

Parížanka, ktorá žne jednu cenu na festivaloch za druhou. Výborná režisérka a ešte lepšia herečka no a samozrejme francúzka. Mon dieu. :-). Za film La tête haute získala Cézara. Ako herečku sme ju mohli teraz vidieť v krásnom Mojom Kráľovi – Mon roi.


shutterstock_138949799Sofia Coppola
narodená 12.5.1971 New York, USA

Mladá nástupkyňa slávneho rodu Coppola. Asi najviac sa ukázala svojím oscarovým scénarom pre film Stratené v preklade. Ako režisérka mňa asi najviac zaujala avizuálnym koncertom vo filme o Marii Antoinette. Sofia sa dokáže dostať do hĺbky postáv aj v takej zdanlivo prázdnej téme ako je hollywoodske pozlátko – Somewhere.

shutterstock_52224493Kathryn Bigelow – narodená 27. novembra 1951 v Kalifornii, USA

Nakoniec pani režisérka, ktorá sa do môjho výberu dostala pre svoj výber tém. Žena, ktorá si rada vyberá vojnové drámy alebo vyslovene vojnové akčné snímky. Výslovne mužskú tématiku predstavuje s takým nadhľadom a šarmom, že je to až zarážajúce, že to robí naozaj žena. Ak sa chcete naladiť na ženu, ktorá pozná mužský svet a nebojí sa do neho vstupovať vo veľkom štýle, pozrite si jej Smrť čaká všade alebo ponorkový dramatický akčný film K-19 s Harrisonom Fordom.

Facebook komentár
Viktória Madalová

Viktória Madalová

Žena so štýlom a hĺbavým pozorovaním života

Dostávajte každý týždeň do schránky naše články
Nikdy nedáme váš mail niekomu inému.