Kráľovná Katarína Jagellonská, sedemnásť rokov dobrovoľne zdieľala s manželom väzenie

Čo znamená slovko ,,Áno“, ktoré snúbenci vyslovia pri udelení sviatosti manželstva?
Je to nerozlučné spojenie dvoch ľudí v dobrom aj v zlom.

Tak ako v prípade Kataríny Jagellonskej, ktorá sa nechala uväzniť dobrovoľne, so svojím manželom, pretože ho milovala, a preto, že si sľúbili, že len smrť ich môže rozdeliť.

Narodila sa 1. septembra 1526 v Krakove, ako najmladšia dcéra Žigmunda I. Starého a Bony Sforzy z Milána. Bola poľskou princeznou a kráľovnou Švédska, ako manželka Jana III. Švédskeho. Mala významný vplyv na štátne záležitosti za vlády svojho manžela. Vyjednávala s pápežom na zavedenie protireformácie vo Švédsku.

Údajne bola omnoho krajšia ako jej sestra, a preto dostávala oveľa viac ponúk na sobáš. 4.októbra 1562 sa vydala za švédskeho princa Jana III. Švédskeho. Svadba sa konala podľa katolíckeho svadobného rituálu vo Vilniuse. Mladí novomanželia sa usídlili vo fínskom Turku. V tom čase kráľ Erik XIV., vyhlásil vojnu svojmu nevlastnému bratovi Janovi III. Poslal asi 10 000 mužov do Turku, aby obliehali hrad, kde sídlil Jan III. s manželkou. Ten nakoniec 12.augusta kapituloval. Jan III. bol obžalovaný za vlastizradu na doživotný žalár.

Katarína spolu s manželom boli odvezení do Švédska, kde ich uväznili za na hrade Gripsholm. Vtedy Katarína požiadala Erika, švédskeho kráľa, aby smela zdieľať väzenie spolu so svojím mužom. Kráľ sa vraj zdesil a snažil sa ju od takého úmyslu odvrátiť.

,,Viete, že váš manžel už neuvidí nikdy denné svetlo?“, spýtal sa jej.

,,Áno, viem. Ale či je na slobode, alebo vo väzení, vinný či nevinný, stále zostáva mojím manželom“, odvetila.

Kráľ Erik jej však povedal, že po tom, čo sa stalo, ju k manželovi už nič neviaže a je voľná. Katarína si stiahla snubný prsteň a podala ho kráľovi so slovami:

,,Čítajte, veličenstvo!” Na prsteni mala napísané dve latinské slová: ,,Mors Sola – Len smrť nás môže rozdeliť!“

Katarína odišla so svojím manželom do väzenia a zdieľala s ním sedemnásť rokov všetky utrpenia žalára, pokiaľ jej muž nebol opäť prepustený. Vo väzení sa jej narodili všetky tri deti, ktoré vychovávala v katolíckej viere. Ich vzťah bol po celý život dobrý, milovali sa.

Počas svojho života mala na svojho manžela Jana III. značný vplyv a urobila veľa v prospech katolíkov. Jan III. sa snažil o akýsi kompromis medzi katolíkmi a protestantmi. Katarína mala v tom čase katolíckych služobníkov, i niekoľko katolíckych mníchov, čo značne poburovalo protestantov. Svojho syna poslala na výchovu k Jezuitom do Braunsbergu. Dokonca k nim prišiel z Ríma nórsky jezuita, ktorého ubytovala v starom kláštore.

Katarína svojho muža milovala a po celý život stála po jeho boku.
Zomrela v 16.septembra 1583 v Stockholme a je pochovaná v katedrále v Uppsale.

 

Vaša Iwka

 

Prečítajte si tiež: Metresa kráľa Henricha IV., deň pred svadbou zomrela ukrutnou smrťou

 

Facebook komentár
Iwka Bašnáková

Iwka Bašnáková

Mám svoj štýl a prezradím vám z neho niečo. Nosím ružové okuliare a úsmev na tvári.

Dostávajte každý týždeň do schránky naše články
Nikdy nedáme váš mail niekomu inému.