Pondelková porcia prokrastinácie

 

pro crastinus – na zajtrajšok

Prokrastinácia je odkladanie povinností a úloh. Nemali by sme si ju zamieňať s lenivosťou. Lenivému človeku sa nič nechce robiť, nemá z toho výčitky a je s tým stavom spokojný. Človek, ktorý prokrastinuje, by chcel mať všetko naplánované urobené, ale nevie sa k tomu donútiť. Prokrastinácia nie je ani odpočinok, pri ktorom získavame novú energiu, ale naopak, energiu strácame a čím menej energie máme, tým zvyšujeme naše šance na to, aby sme naše úlohy, povinnosti opäť odložili.

Pri prokrastinácii sa nedokážeme prinútiť k tomu, aby sme plnili úlohy, ktoré musíme, alebo ktoré chceme plniť. Namiesto týchto úloh, robíme často nepodstatné veci, ako napríklad sledovanie seriálov, trávenie času na sociálnych sieťach, jeme (aj keď nie sme hladní) a pod.

Zatiaľ čo strácame svoj čas váhaním a odkadaním, život uteká

Prokrastinácia nie je súčasná záležitosť, prokrastinácia je tu od nepamäti. Už jeden z najvýznamnejších rímskych filozofov Seneca vystríhal: „Zatiaľ čo strácame svoj čas váhaním a odkladaním, život uteká.“

Prokrastinácia je prekážkou v tom, aby sme svoj život prežili naplno. Váhame, odkladáme a náš život uteká.

Ak opýtate starších ľudí, čo najviac v živote ľutujú, s najväčšou pravdepodobnosťou Vám povedia, že ľutujú to, čo neurobili, a nie to, čo urobili.

 

Redakcia Ženy so štýlom

 

Prečítajte si tiež: Pondelková porcia sexizmu

 

 

Facebook komentár