AHOJ JÚN, čarovná svätojánska noc, mágia, či voňavé jahodové potešenie

V pôvodnom rímskom kalendári bol zasvätený bohyni Junone, podľa inej interpretácie zas mladým ľuďom a mladosti vôbec, (lat. iuniores – mladší, mládež).
Hneď prvý deň v mesiaci patrí deťom a oslavuje sa v mnohých krajinách sveta. V júni, tak ako v iných mesiacoch je mnoho významných dní a medzi dôležité patrí i letný slnovrat. Obvykle pripadá na 21. júna a jeho oslavy sa spojili so sviatkom svätého Jána Krstiteľa. V kalendári mu patrí 24. jún. Letný slnovrat je nazývaný aj Svätojánska noc, bol jedným z najväčších pohanských staroslovenských sviatkov, kedy ľudia slávili najdlhší deň a najkratšiu noc v roku. Od tohto dňa sa dni opäť postupne skracujú.
,,Na svätého Jána otvára sa k letu brána.“
Asi najviac pranostík sa viaže k tomuto dátumu. V dobách, kedy ľudia ešte žili v tesnom spojení s prírodou, podľa jej rytmov a zákonitostí, ctili si prírodné bytosti a komunikovali s anjelmi, vtedy túto noc využívali na najsilnejšie magické rituály. Brána medzi svetmi je vraj otvorená. Tajuplná noc prepožičiava svoju silu bylinám, ktoré sa využívajú na čarovanie. Nazbierané v tento deň majú mimoriadnu silu. Podľa legiend mal napríklad ľubovník zbieraný na sv. Jána silnú moc. Kto si potrel s jeho červenou šťavou prah domu, ten bol chránený po celý rok pred zlými silami. Ďalším rituálom bolo, že sa na najvyšších kopcoch zapaľovali ohne a slobodní mládenci ich preskakovali na znak mužnosti a tiež, aby sa zapáčili svojim vyvoleným. Slobodné dievčence vili vence mládencom, tancovali a spievali okolo vatry. Ľudia sa duchovne očisťovali a svoje negatívne myšlienky hádzali do ohňa. Na papierikoch mali napísané vlastnosti, ktorých sa chceli zbaviť a tie zahodili do vatry. Tajné želania písali na papier, alebo na kamene, ktoré potom zahrabali pod strom a verili, že sa im do roka splnia. Ešte dnes sa dodržiavajú tradície a mnohí chodia na svätojánske akcie z 23. na 24. júna, aby si vychutnávali čarovnú atmosféru. Ak hľadáte lásku, nezabudnite si natrhať láskavec. Keď ho budete nosiť pri sebe ,,pričaruje“ Vám vysnívaného muža. Aj kvety harmančeka sú zasvätené láske. A bájna magická mandragora, ktorej podzemná časť ma podobu človeka, dokáže vraj robiť divy.
Ďalším zaujímavým dňom je 8. jún a patrí mu v kalendári meno Medard. Hoci sa samotné meno pomaly vytráca, takmer všetci poznáme jeho pranostiku a veríme, že sa nesplní.
,,Medardova kvapka, štyridsať dní kvapká.“ Aj iné známe júnové mená, viažu k sebe povery. ,,Na Petra, Pavla keď je deň jasný, rok úrodný bude istý.“
Niektoré z významných dní v júni:
1.6. – Medzinárodný deň detí
5.6. – Svetový deň životného prostredia
8.6. – Deň najlepších priateľov
14.6.- Svetový deň darcov krvi
15.6. Medzinárodný deň upratovačiek a čističov
18.6. – Medzinárodný deň piknikov
19.6. – Deň otcov
21.6. – Deň kvetov
Mesiac jún je bohatý na úrodu jahôd, čerešní, hoci tie prvé májové, už máme za sebou. Z našich domácností sa v týchto dňoch šíria sladučké vône zaváraných jahôd, džemov, či vône bazového sirupu. No najviac sa tešíme na leto, ktoré klope na dvere. Deťúrence už pomaly končia v školách a my plánujeme dovolenky. Dovtedy však treba ukončiť všetko dôležité. A o mesiac moji milí už budeme ,,letniť “ v plnom prúde. A ak veríte na magické sily, možno práve v zázračnú svätojánsku noc, si môžete symbolicky očistiť svoje negatívne myšlienky a privolať šťastie, lásku, ochranu.

Vaša Iwka

Facebook komentár
Iwka Bašnáková

Iwka Bašnáková

Mám svoj štýl a prezradím vám z neho niečo. Nosím ružové okuliare a úsmev na tvári.