Elizabeth Taylor: vášnivá legenda

Moja mama mala vždy rada históriu starovekého Egypta, takže nebolo prekvapením, keď ma ako malú posadila na gauč (pravdepodobne počas Veľkej noci) s tým, že ideme pozerať Kleopatru. Veľa si z toho filmu nepamätám, jedine Kleopatrin grandiózny príchod do Ríma a nádhernú herečku s fialovými očami – Elizabeth Taylor.

Elizabeth však začala svoju kariéru omnoho skôr, ako na sfinge v životnej veľkosti dobila Rím. Svoj filmový debut mala ako 10-ročná a odvtedy sa v podstate nezastavila. Účinkovala v teenagerských filmoch a neskôr úspešne zvládla prechod do celovečerných filmov. Za svoju kariéru získala dvoch Oscarov a nespočet ocenení. Legenda, ktorou je jej život opradený sa však nevinie len okolo jej filmov.

Osobný život plný lásky, ale aj tragédie bol pre Elizabeth osudom. Celkovo bola vydatá osemkrát za siedmych mužov. Keďže bola jedna z najoslavovanejších herečiek zlatej éry Hollywoodu, paparazzi jej boli v pätách a odhalili nejeden škandál, ktorého bola stredobodom. Aj keď osem manželov znie ako dosť, treba si uvedomiť, že Taylorová žila v dobe, kedy niekoľkoročný vzťah bez manželstva neprichádzal do úvahy. Takže privriem očko nad množstvom a zameriam sa na ten, ktorý bol najvášnivejší a najosudovejší.

Elizabeth stretla Richarda Burtona, slávneho shakespearovského herca, počas nakrúcania už spomenutej Kleopatry. Taylorová bola vtedy vydatá za svojho štvrtého manžela a Burton bol ženatý tiež. Začala sa tak aféra, ktorá sa stala najväčším škandálom tej doby a vyústila do turbulentného vzťahu. Bolo to prvýkrát vôbec, čo boli Hollywoodski herci sledovaní na každom kroku. Vášnivá aféra neutíchala a Liz A Dick, ako ich médiá volali, sa zobrali v Montreali. Prvýkrát. Neskôr sa totiž rozviedli, len aby sa za necelý rok znovu zobrali. Hrali spolu v 11 filmoch a doteraz sa hovorí, že vynikajúci film Kto sa bojí Virginie Woolfovej? (1966) je najpravdivejším zobrazením ich vzťahu.

Druhýkrát sa rozviedli v roku 1976, tentokrát naposledy. Elizabeth neskôr povedala, že “po Richardovi boli muži v mojom živote len na to, aby mi podržali kabát, otvorili dvere. Všetci títo muži slúžili len na to, aby som nebola sama.”

Kniha The Richard Burton Diaries (2012) je zbierka ľúbostných listov, ktoré Richard Elizabeth napísal. Bohužiaľ nebola zatiaľ preložená do slovenčiny, ale ak sa nebojíte čítať po anglicky, vrelo vám ju doporučujem. Nič krajšie, nič také plné citov a lásky ste nikdy nečítali.

Elizabeth sa po rozvode s Richardom nezastavila, priam naopak. Keď jej filmová kariéra postupne upadala, vrhla sa na iné veci. Bola prvou celebritou, ktorá mala vlastnú radu parfumov, vydala sa za manžela číslo šesť, sedem a osem.

Stala sa jednou z prvých, ktorá prehovorila o hrozbe HIV/AIDS a stála pri založení viacerých nadácií, ktoré sa doteraz zameriavajú výskum liečby tejto zákernej choroby. Na sklonku života sa venovala len filantropii, za čo dostala niekoľko ocenení.

Elizabeth Taylor mala mnoho tvárí a na ktorúkoľvek sa zameriate, vždy vás uchváti. Herečka, filantropka, matka, manželka, milenka… ale v prvom rade žena s neopakovateľným štýlom.

Foto Kredit: Jaguar PS / Shutterstock.com

Facebook komentár
Etta Henri

Etta Henri

Etta je tvor tvorivý a keď práve netvorí, trávi čas inak, samozrejme aktívne. Pravdepodobne sledovaním Gilmore Girls. Alebo filmov od Aronofskeho. Určite ju nikdy nikto nemôže obviniť, že nemá široký záber.