Ako štrnásťročná sa stala prostriedkom na upevnenie vzťahov s Francúzskom, Katarína Medicejská

Katarína Medicejská

Kráľovná, ktorá prežívala osobné tragédie a ktorá sa tiež nazývala ,,pani korzetu“. Zaslúžila sa aj o rozvoj parfumérstva vďaka voňavým rukavičkám.

Katarína Maria Romula de Medici sa narodila 13. apríla 1519. Pochádzala z najbohatšej nekráľovskej rodiny Medici z vtedajšej Európy.
Obaja rodičia zomreli len niekoľko dní po narodení Kataríny. Tá bola poslaná do Ríma k strýkovi pápežovi, ktorý ju použil ako politický ťah. Ako dieťa bola poslaná na výchovu do kláštora, kde dostala vzdelanie, naučili ju dobrým spôsobom, umeniu konverzácie a spoliehaniu sa na vlastný úsudok.

Neplnoletá sa stala prostriedkom na upevnenie vzťahov s Francúzskom

V roku 1533 sa  vydala za Henricha Orleánskeho, druhorodeného syna francúzskeho kráľa Františka I.

Kráľovi Františkovi I. sa nová nevesta páčila, ale jeho synovi Henrichovi nie. Ten radšej trávil čas so svojimi milenkami.
Kráľ František l. so svojou sestrou si vzdelanej mladej Kataríny veľmi vážili. Spoločne sa zúčastňovali lovu a bola to práve Katarína, ktorá zaviedla vo Francúzsku praktické dámske sedlo na jazdu na koni.

Manželstvo Kataríny a Henricha zostávalo dlho bezdetné. Henrich sa venoval svojim milenkám, viedol búrlivý život, no manželku rešpektoval. Po čase bola zvolaná rodinná rada a Henrichovi pripomenuté jeho povinnosti voči zachovaniu rodu.
Počas najbližších rokov potom priviedla Katarína na svet desať potomkov, z ktorých sa mnoho nedožilo ani dospelosti.
Po smrti otca kráľa Františka I. v roku 1547, zasadol Henrich na trón. V tom čase bolo Francúzsko vo vojnovom stave. Henrich onedlho zomiera pri rytierskom súboji. Na trón nastúpil syn František II., ale onedlho umiera. Ďalší syn Karol IX., ktorý nastúpil na trón ako desaťročný, je pod vplyvom Kataríny matky regentky, ktorá sa v tej dobe stala skutočnou kráľovnou.

Ako prvá francúzska vladárka bývala v Louvri. Napriek tomu, že neoplývala fyzickou krásou, bola označovaná za symbol tých čias. Stála pri zrode rôznych techník, návrhov a trikov v starostlivosti o vzhľad a vďaka nej sa stal Paríž európskym centrom elegancie.

Vláda a moc Kataríny bola neobmedzená, predsedala zasadnutiam kráľovskej rady, riadila politiku kráľovstva. Verila, že náboženské spory sa dajú urovnať zmierlivou politikou a dokonca ani svojim deťom nebránila v prístupe k protestantskej literatúre. Za toto bola však neskutočne obviňovaná.

V roku 1585 sa Katarína Medicejská, múdra, milá, ale často tiež náladová kráľovná, rozlúčila so štátnickými záležitosťami natrvalo. Zomrela 5.1.1589 na zápal pohrudnice.

 

Zaujímavosť

Nostradamus každoročne publikoval zborníky, v ktorých poskytoval užitočné informácie o počasí pre poľnohospodárov. Upútal pozornosť francúzskej kráľovnej Kataríny Medicejskej, ktorá si ho zavolala do Paríža, aby vypracoval horoskopy pre jej deti. Nie všetky predpovede sa splnili.

O rozvoj európskeho parfumérstva sa zaslúžila práve Katarína Medicejská ešte v 16. storočí. Priniesla do Paríža módu navoňaných rukavičiek. Pôvodným cieľom bolo potlačenie pachu zvieracej kože. No móda priniesla aj to, že sa ľudia začali obzerať po parfumoch aj v inom spojení, ako len s rukavičkami. Chceli jednoducho voňať, byť viac príťažliví.

Kráľovnej Kataríne sa hovorilo aj ,,pani korzetu”, o jeho rozšírenie sa postarala po celej Európe.

Pripisuje sa jej tiež zodpovednosť za legendárnu ,,Bartolomejskú noc“, kedy na Bartolomeja nastalo hromadné vyvražďovanie protestantov.

 

Vaša Iwka

 

Prečítajte si tiež: Ovládla ruské impérium, viedla búrlivý milostný život, Katarína Veľká


Zdroj:/http://zaujimavosti.sme.sk/c/4252218/nitkami-francuzska-potahovala-zena.html

 

 

Facebook komentár
Iwka Bašnáková

Iwka Bašnáková

Mám svoj štýl a prezradím vám z neho niečo. Nosím ružové okuliare a úsmev na tvári.