Veľkonočný pondelok, ukončenie Veľkej noci

Ukončenie Veľkej noci víta Veľkonočný pondelok, ktorý má vzácnu tradíciu. Krásne zvyky by sme mali udržiavať a zachovávať ako poctu našim predkom.

V tento deň chodievali chlapci v skorých ranných hodinách oblievať mladé dievčatá čerstvou studenou vodou, čím sa malo zabezpečiť ich zdravie a krása. A vodou sa zväčša nešetrilo… Najskôr však chodili oblievať svoje milé.

A hoci dávka studenej vody nebola príjemná, ani jednu dievčinu by nepotešilo, keby ju kúpači obišli. V niektorých regiónoch bolo zvykom šibať korbáčom, ktorý si mládenci sami uplietli. Plietli ich z mladých zelených prútov vŕby. Voda a zelené prútiky boli v ľudovom prostredí symbolmi zdravia a nového života.

Chlapci chodili šibať v skupinách a okrem svojich korbáčov niesli aj jeden veľký, spoločný. Na ten im dievčatá uväzovali stužky. Za vykúpanie a vyšibanie dievčence mládencom poďakovali pohostením v podobe veľkonočných dobrôt. Okrem koláčov či pálenky dostali aj maľované vajíčko. Malí chlapci zas sladkosti a ovocie.

Veľkonočné sviatky sú prísľubom jari a nového života. Mnohé zvyky sa už vytratili, no stále majú pre nás svoje čaro. Veľká noc je o jarnom znovuzrodení, očistení. Aj keď len symbolicky vykúpané a vyšibané, vykročme do ďalších jarných dní plné pozitívnej energie.

Pozn.
Vedeli ste že šibačka sa niekde volá aj šibiračka či šľahačka?

 

Vaša Iwka

 

 

Facebook komentár
Iwka Bašnáková

Iwka Bašnáková

Mám svoj štýl a prezradím vám z neho niečo. Nosím ružové okuliare a úsmev na tvári.

Dostávajte každý týždeň do schránky naše články
Nikdy nedáme váš mail niekomu inému.