Princezná Gizela Bavorská (1856-1932), dcéra Sissi (Alžbety Bavorskej)

Princezná Gizela Bavorská (1856-1932), dcéra Sissi (Alžbety Bavorskej).

Narodenie Gizely bolo sklamaním

Narodenie Gizely ako druhej dcéry cisárovnej Alžbety (Sissi) a cisára Františka Jozefa I., bolo pre mnohých obrovským sklamaním, pretože očakávali narodenie dediča trónu. Po pôrode bola Gizela odobraná svojej matke Alžbete (Sissi) a zverená do opatery druhej babičke, arcivojvodkyni Žofii. Medzi Gizelinou matkou a jej svokrou sa tak začal neutíchajúci boj, ktorý bol poznačený striedavými úspechmi na oboch stranách.

Keď mala Gizela dva roky, jej matka si napriek svokriným protestom presadila, že zoberie obe svoje dcéry na návštevu do svojho milovaného Uhorska. Žiaľ dcéry cestou ochoreli infekčnými chorobami a staršia z nich chorobe podľahla. Cisárovná Alžbeta (Sissi) ako matka, ktorá prežila svoje dieťa pod vplyvom veľkého žiaľu rezignovala a prenechala celú výchovu svojej dcéry Gizely svokre, arcivojvodkyni Žofii. Vo svojom žiali sa utápala až do chvíle, kým sa stala opäť matkou a narodil sa jej vytúžený dedič trónu, korunný princ Rudolf.

Gizela ostávala vo výchove babičky, ktorú milovala a s matkou sa navzájom natoľko odcudzili, že ich vzťah bol vzťahom dvoch cudzích ľudí. Napriek tomu, keď mala pätnásť rokov, sa jej matka rozhodla vydať ju za bavorského princa Leopolda. Nádejná nevesta po stretnutí s princom Leopoldom súhlasila, ale babička, ktorá ju vychovávala však bola nespokojná a kritizovala výber ženícha. Svadba sa konala, babička sa jej nedožila.

Šťastná matka a manželka

Krátko po svadbe bola Gizela v radostnom očakávaní. Narodila sa im dcéra Alžbeta a ďalší rok Augusta. K súrodencom neskôr pribudol Jiří a o tri roky Konrád. Gizela bola výborná matka, snažila sa vybudovať si s deťmi pevný vzťah. Akoby cielene dávala do vzťahu s deťmi to, o čo ju ochudobnila jej matka.

Svet sa vyfarbuje tmavými farbami, prináša bolesť a smútok

Koncom 19. storočia korunný princ Rudolf, Gizelin brat, spáchal samovraždu. O deväť rokov neskôr bola v Ženeve zavraždená anarchistom jej matka, cisárovná Alžbeta (Sissi). Gizela prestávala rozumieť svetu, ktorý sa začal vyfarbovať tmavými farbami.

Nový svet, pád monarchie

Život jej priniesol i skúsenosť s vojnou. Boj o moc veľmocí vyústil do prvej svetovej vojny, v ktorej bojovali jej synovia i muž. Bola to pre ňu veľmi ťažká a neistá doba, s manželom sa takmer nevideli a nebol na blízku ani vtedy, keď zomrel jej otec a ona potrebovala jeho podporu.
Nemecko spoločne s Rakúsko-Uhorskom vojnu prehrali, monarchia sa zrútila, napriek tomu sa Gizela rozhodla ostať v Mníchove. Písal sa rok 1919 a ju čakala opäť nová skúsenosť, splniť si svoju občiansku povinnosť a zúčastniť sa volieb do Národného zhromaždenia. Bolo to prvýkrát v histórii, kedy mohli voliť i ženy.

Gizela svoju cestu životom ukončila v roku 1932, dva roky potom, čo pochovala svojho manžela Leopolda. Keď zomierala, za ruku ju držal jej milovaný syn Jiří, ktorý bol kňazom vo Vatikáne.

 

Prečítajte si tiež: Princezná Helena, pochovala svoje deti a ubolená odišla z tohto sveta

 

RODAN, K. 2016. Ženy s korunou. Praha: NAŠE VOJSKO, 2016. s.237. ISBN 978-80-206-1606-7.

Facebook komentár