Yoko Ono: v hlave si nosím celý vesmír

Yoko Ono je jedna z najkontroverznejších žien súčasnej pop kultúry. Žena nenávidená po celom svete za posledné roky, obviňovaná z rozpadu jednej z najúspešnejších kapiel vôbec, zosmiešňovaná pseudo-umelkyňa. Dokonca aj jej meno zľudovelo a keď niekto nejakú ženu označí za Yoko, hneď všetci vedia, čo má namysli. Ale kto je naozaj Yoko Ono? Je naozaj taká hrozná, ako sa o nej hovorí, alebo je iba nepochopená verejnosťou, ktorá rada ukazuje prstom?

Narodila sa do zámožnej rodiny bankára a pianistky v Japonsku. Navštevovala privátne školy, dokonca bola chvíľu spolužiačka budúceho japonského cisára. Jej rodina trávila čas medzi Japonskom a Spojenými štátmi. Časť druhej svetovej vojny prežila v Japonsku, kde jej rodina prišla o všetko a veľkú časť strávila v bunkri. Tento zážitok bol formujúcim podnetom na jej neskoršie protivojnové protesty.

Ako mladá žena sa presťahovala do New Yorku, kde bola v tom čase živá, experimentátorská, umelecká scéna. Yoko bola fascinovaná a začala tvoriť aj sama.

Legenda tvrdí, že Yoko stretla Johna Lennona pred otvorením svojej londýnskej výstavy. Začali si dopisovať a volať. John sa rozviedol so svojou prvou manželkou a zobral si Yoko. Medové týždne strávili v hoteli svojím slávnym protestom „v posteli“ proti vietnamskej vojne. Kontroverzný vzťah bol kontroverzný len v očiach verejnosti. Yoko bola obvinená z rozpadu the Beatles a ovládania Lennona (čo popreli aj zvyšní členovia kapely). Šikana zo strany anglických médií narástla do takých rozmerov, že sa Lennonovci odsťahovali do New Yorku.

Napriek neprajnosti zo strany verejnosti boli John a Yoko úžasným párom. Bol to vzťah, ktorý je možno nepochopiteľný pre mnohých. Predsa sa len jednalo o dvoch umelcov, ktorí sa dokázali navzájom inšpirovať a často spolupracovali. Výsledkom je bohaté dielo od singlov až po rôzne projekty a Plastic Ono Band. A môžeme smelo povedať, že by toho bolo ešte viac, nebyť Lennonovej predčasnej smrti.

Po tejto smutnej udalosti sa Yoko Ono utiahla z verejnosti na mnoho rokov. Sústredila sa na správu Johnovho majetku, ale nikdy neprestala tvoriť. Preslávila sa síce ako hudobníčka, ale Ono má na svedomí neuveriteľné množstvo vecí: viac ako 30 albumov, 13 kníh, 19 filmov ako režiséra, 5 filmov ako herečka a to nerátame nespočetné výstavy konceptuálneho umenia.

Okrem umenia sa preslávila aj ako politická aktivistka, ktorá doteraz vystupuje proti vojne a násiliu. Jej dielo má silný feministický a anti-rasistický charakter. 83-ročná Ono sa aktívne vyjadruje k aktuálnym situáciám, hlavne prostredníctvom sociálnch sietí.

Je teda Yoko Ono naozaj len podlá žena, ktorá nám ukradla Johna Lennona? Určite nie. Ono je fascinujúca žena, ktorá mení a ovplyvňuje svet okolo seba unikátnym spôsobom. Spôsobom, ktorý možno nechápeme, ale o to viac je Yoko fascinujúcejšia. A keď si uvedomíme jej rozmanitosť, politický aktivizmus a dobro, ktoré sa snaží širiť svetom, je až zarážajúce, že by ju niekto mohol nenávidieť.

Nemyslím si, že by si z toho robila ťažkú hlavu. Ako sama povedala: „Môžete si myslieť, že som maličká, ale v hlave si so sebou nosím celý vesmír.“

Foto Kredit: Shutterstock

Facebook komentár
Etta Henri

Etta Henri

Etta je tvor tvorivý a keď práve netvorí, trávi čas inak, samozrejme aktívne. Pravdepodobne sledovaním Gilmore Girls. Alebo filmov od Aronofskeho. Určite ju nikdy nikto nemôže obviniť, že nemá široký záber.