Katarína Parrová, šiesta manželka kráľa Henricha VIII.

Katarína Parrová bola poslednou šiestou manželkou kráľa Henricha VIII.

Katarína prisahala poslušnosť mužovi, s ktorým ju viazal najposvätnejší manželský zväzok. Pokora a oddanosť jej zachránili život pred popravou…

Narodila sa v roku 1512 v Londýne. Mala jednu sestru a brata a pochádzala z urodzenej, no prísne katolíckej rodiny. Na kráľovskom dvore sa pohybovala od mala, nakoľko jej mama bola dvornou dámou Kataríny Aragónskej, prvej manželky Henricha VIII, jej budúceho manžela. Po smrti predchádzajúcej manželky, Kataríny Howardovej, ktorú dal popraviť, potreboval Henrich VIII. opäť novú manželku. Keď uvidel Katarínu, rozhodnutie bolo jasné. Hoci bola staršia ako predchádzajúce manželky (mala už niečo vyše tridsať rokov), bola vhodnou kandidátkou. Mala vznešený pôvod, vzdelanie a kráľ sa ako vždy ,,zamiloval“.

Podvoľuje sa kráľovej žiadosti a jej milenec je poslaný z krajiny preč

V tom čase mala Katarína milostný vzťah so svojou láskou, s Thomasom Seymourom, so žiadosťou o ruku od kráľa súhlasila. Kráľovej žiadosti sa neoplatilo odporovať. Jej milenec bol poslaný z krajiny preč, ako vyslanec do Bruselu.

Tretie manželstvo s kráľom Henrichom VIII.

Sobáš sa konal 12. júla 1543. Pre dvojnásobnú vdovu Katarínu to bolo už tretie manželstvo. Pre kráľa Henricha, šieste. Inteligentná a vzdelaná Katarína sa stala vzornou ženou a svoj osud prijala s pokorou. S láskou sa zhostila úlohy nevlastnej matky Henrichových detí z predchádzajúcich manželstiev. Z jeho detí si najviac obľúbila Alžbetu (neskoršiu kráľovnú Alžbetu I.). Obetavo sa starala i o starnúceho a chradnúceho kráľa. Ošetrovala mu, jeho boľavé rany, ktorými trpel.

Henrich našiel v Kataríne nielen oddanú ženu, ale i milenku a priateľku. Ako kráľovná sa Katarína stala zanietenou protestantkou a svoje myšlienky a názory začala šíriť aj ďalej po kráľovskom dvore, dvorným dámam, ale i ďalším. Dokonca napísala niekoľko protestantských, teologických kníh. Tie radi čítali chudobní, bohatí i učenci. To sa však kráľovi nepáčilo. Nepatril k nadšencom protestantov, ani zanietených katolíkov. Manželia boli rozdielni. On konzervatívny, ona naopak zastávala reformy.

Kráľovná je takmer popravená za svoje názory

Mnohým sa nepáčilo protestantské nadšenie kráľovnej a snažili sa kráľa presvedčiť, že jeho žena je zradkyňou. Podľa nich by mala byť za zradu obžalovaná. A kráľ súhlasil. Podpísal zatykač a chcel ju dať popraviť. Avšak netušil, že Katarínu niekto včas varoval a ona stihne zareagovať inak.

Keď mu ošetrovala rany, tak, ako to často robila. Popri tom mu predniesla pokornú reč. O tom, že jej náboženské názory sú vlastne nepodstatné. Podstatné je len to, čo povie on, samotný kráľ, jej manžel. Sľúbila mu, že bude poslušnou ženou, ktorá sa vo všetkom podriadi. Samoľúby Henrich ostal nadšený. Bol rád jej uznaniu. Obžalobu zrušil. Navyše všetkých katolíkov, ktorí boli proti jeho manželke, vyhnal z kráľovstva.

Henrich VIII. na konci svojho života trpel mnohými chorobami, hlavne obezitou, ktorá bola asi dôvodom jeho smrti. Zomrel v 55. rokoch 28. januára 1547.

Po smrti kráľa sa kráľovná vydáva za svojho bývalého milenca, ktorý ju tehotnú bezohľadne opúšťa

Po smrti Henricha sa Katarína znova vydala. Za svoju lásku Thomasa Seymoura. Spoločne vychovávali Henrichovu dcéru Alžbetu. Thomas Seymour však začal mladučkú, sotva pätnásťročnú Alžbetu zneužívať a svoju ženu bezohľadne opustil. Katarína sa cítila zradená, nešťastná, navyše ostala tehotná. Po pôrode milovanej dcérky zomrela na horúčku šestonedeliek.

Kráľovná po pôrode dcérky zomiera

Posledná manželka Henricha VIII., Katarína Parrová skonala 5. septembra 1548. Bola pochovaná prvým kráľovským protestantským pohrebom v dejinách Veľkej Británie.

 

Pozn.
Thomas Seymour si chcel mladučkú Alžbetu vziať, avšak bol popravený.

 

Vaša Iwka

 

Prečítajte si tiež: Nehanebná Katarína Howardová, obvinená z vlastizrady a cudzoložstva

 

 

Facebook komentár
Iwka Bašnáková

Iwka Bašnáková

Mám svoj štýl a prezradím vám z neho niečo. Nosím ružové okuliare a úsmev na tvári.