“Ak ľudí súdiš, nemáš čas ich milovať.” Matka Tereza

Nehľadajte veľké veci. Len robte malé veci s veľkou láskou.

Obetovala svoj život chudobným. A aj keď prežila dramatickú náboženskú krízu, stala sa svätou. Drobná žena na galavečer udeľovania Nobelovej ceny za mier v roku 1979 prišla v bavlnenom sárí a v sandáloch. Napriek okázalým mužom vo frakoch a ženám v úžasných róbach, bola to práve Matka Tereza, ktorá žiarila. Oslnila svojou charizmou a typickým odevom. Neprišla kvôli cene, ktorú si mala prevziať. Prišla pre šek na jeden milión dolárov, ku ktorému sa pridali ešte fondy určené na tradičný banket na jej počesť. Ten však nechala zrušiť, aby všetko mohla darovať chudobným.

             Ceny nie sú pre mňa, ale pre mojich ľudí.

Mala v sebe zakorenenú ochotu pomáhať tým, čo pomoc potrebovali. Svoje detstvo prežila na Balkáne vtedy ešte pod menom Agnesë Gonxha Bojaxhiu. Keď bola malá, učarovali jej príbehy jezuitských misionárov z Bengálska. Aj preto neskôr prijala svoj sľub a dokončila noviciát v Dárdžilingu na úpätí Himalájí. Dostala rehoľný habit a dala si meno ,,Tereza“ z úcty ku sv. Terézii z Lisieux. Po zložení sľubov sa stala učiteľkou zemepisu a dejepisu na St. Mary´s High School v Kalkate. Povolanie sa jej páčilo, žiačky ju mali rady, no vnútorne stále cítila, že jej niečo chýba. Jej každodenný pohľad spočíval na malomocných a umierajúcich v slumoch.

V roku 1948 dostala z Vatikánu povolenie opustiť svoj rád a odísť k sociálne vylúčeným. Odišla z rehole oblečená v bielom sárí s belasým okrajom a krížom na ramene. Urobila si ošetrovateľský kurz a bola pripravená začať nový život v chudobnej chatrči spolu s komunitou sestier. Oficiálne schválenie svojej kongregácie Misionárky milosrdenstva dostala v roku 1950.  Práca sestier sa rozšírila v Kalkate i v celej Indii. Sestry sa venovali ľuďom, ktorých našli na uliciach zomierať od hladu a chorôb, či starcom, o ktorých sa nemal kto postarať. Taktiež svoju pozornosť zameriavali na deti, ktoré boli často vydané na milosť a nemilosť ulice.

                Dobre vieme, že to, čo robíme, je len kvapkou v oceáne. Ale keby táto kvapka nebola, oceánu by chýbala.

Napriek problémom, ktoré mala Matka Tereza s úradníkmi či samotnými občanmi mesta, jej práca si postupne získavala úctu a rešpekt. Misionárky lásky sa dostali postupne do celého sveta. Ponúkali pomoc tým najúbohejším ľuďom bez domova, žobrákom, chorým. 

Matka Tereza bola milosrdná, avšak neústupná, ekumenická, dogmatická – slávne sú jej kampane proti potratom a rozvodom. Svojou rozporuplnosťou  stelesňovala najautentickejšie hodnoty a ducha kresťanskej viery. Celý svoj život venovala najchudobnejším z chudobných. Bola blahoslavená šesť rokov po smrti a za svätú prehlásená v roku 2016.

Myšlienky Matky Terezy

*Ak ľudí súdiš, nemáš čas ich milovať. 
*Vždy, keď sa na niekoho usmievaš, je to skutok lásky. Je obdarovaním niekoho iného nádhernou vecou.
*Nie každý z nás dokáže robiť obrovské veci, ale každý dokážeme robiť malé veci s obrovskou láskou.
*Nestrácajme čas hľadaním mimoriadnych zážitkov. Žime životom čistej viery, deň za dňom si plňme povinnosti s mimoriadnou láskou a oddanosťou.
*Nie je dôležité to, čo robíme, ale koľko lásky do svojej činnosti vložíme. Robme malé veci s veľkou láskou.

Vaša, Iwka

Zdroj: Nejvlivnejší ženy naší doby (Chiara Pasqualetti Johnson)

Facebook komentár
Iwka Bašnáková

Iwka Bašnáková

Mám svoj štýl a prezradím vám z neho niečo. Nosím ružové okuliare a úsmev na tvári.