Vládla deväť krátkych a smutných dní, anglická kráľovná Jana Greyová

Smutný osud anglickej kráľovnej, ktorej vládnutie trvalo len neuveriteľných deväť krátkych a smutných dní.

Narodenie Jany Greyovej sa uvádza rôzne… niekde október 1537, inde rok 1536. Na svet prišla ako najstaršia z troch dcér Henryho Greya a Frances Brandonovej. Jej matka bola dcérou Márie, mladšej sestry zosnulého kráľa Henricha VIII., a teda sesternicou mladého a chorľavého kráľa Eduarda VI.

Jana prežila kratučký a nešťastný život

Dalo by sa povedať, že nebola dieťaťom šťasteny. Skôr dievčaťom zrodeným k utrpeniu a slzám. Narodila sa do rodiny prísnych rodičov, ktorí boli aj na svoju dobu až príliš krutí. Hovorí sa, že hlavne Janina matka bola stelesnením krutosti. Vôbec jej nezáležalo na tom, či si Jana zodpovedne plní domáce povinnosti, neustále si nachádzala dôvod na krutosti ako kopance, bitku či mrzké slová na adresu svojej dcéry. Mladé dievča sa preto utiekalo ku knihám, kde nachádzalo útechu pred krutou realitou.

Jana bola nadaná. Už vo svojom veku ovládala niekoľko jazykov.. vedela latinsky, grécky či hebrejsky. O svojom osude sa posťažovala svojmu učiteľovi, že akokoľvek sa snaží, nikdy nie je dobre…

V istom období lord Thomas Seymour navrhol jej rodičom, aby sa pokúsili dohodnúť Janin sobáš s kráľom Eduardom VI. (synom Henricha VIII. a Jane Seymour). Podľa istých línií, by mohla byť Jana v poradí na trón. Seymourovi však išlo v prvom rade o vlastný vplyv na kráľovskom dvore. No bezcitným rodičom nebolo viac treba a svoju dcéru doslova predali. Seymour sa stal poručníkom mladučkej Jany za 2000 libier a priviedol si ju k sebe.

Jana konečne prežila kratučké obdobie šťastia so Seymourovou manželkou Katarínou, (vdovou po Henrichovi VIII.), s ktorou trávila čas, a ktorá bola rovnako protestantkou ako ona. Keď ale Seymour zomrel, vrátili ju naspäť k rodičom. V tom čase sa už vedelo, že kráľ Eduard si Janu za manželku nezoberie. Mal ju síce rád, ale ako 15-ročný ochorel a veľmi rýchlo chradol. Pomaly umieral. Veľký vplyv na kráľa mal John Dudley – vojvoda Northumberland, ktorý sa obával o svoj život, ak by na trón po Eduardovi zasadla katolíčka Mária Tudorová. Dudley chcel, aby Eduard v nástupníctve po svojej smrti vyškrtol svoje sestry Máriu a Alžbetu. Po nich by nasledovala línia sestry Henricha VIII., Márie. Čiže by nasledovala Frances Brandonová, matka Jany a tá by sa vzdala nároku na trón v prospech dcéry. Preto Dudley zosnoval sobáš svojho najmladšieho syna Guildforda a úbohej Jany. Mal v pláne presadiť Janu na trón. Chúďa dievča bolo len bábkou v rukách mocnejších… A hoci sa Jana bránila, rodičia ju nútili dovtedy, než privolila. Nakoniec sa za Guildforda vydala. Vraví sa, že sa zo začiatku neznášali, ale neskôr sa do seba zamilovali. Keď napokon chorý kráľ Eduard zomrel, stala sa jeho nástupkyňou práve Jana.

Jana Greyová, ktorá mimochodom o trón vôbec nestála, bola vyhlásená za kráľovnú

A tá, ktorá o neho stála, bola Mária. Mária mala na svojej strane podporu ľudu. Využila vlastné vojsko, získala dostatočnú podporu medzi šľachticmi a vstúpila do Londýna, aby získala korunu. Keď ju parlament vymenoval za kráľovnú, Jana s manželom boli uväznení v Toweri. Žiaľ,osud Jany spečatila vzbura, ktorá vznikla proti svadbe katolíckej Márie a princa Filipa. Úbohé mladé žieňa s ňou ale nemalo nič spoločné. Stalo sa však symbolom protestantského odporu.

Na Máriu, ktorá si časom vyslúžila prezývku ,,Krvavá Marie“ bol vyvíjaný tlak, aby sa zbavila svojej konkurentky a dala ju popraviť. A preto boli Jana s manželom obvinení zo zrady a odsúdení na smrť sťatím. 12. októbra 1554 sa konala poprava. Guildford bol popravený verejne. Mária ešte Jane prejavila úctu, ktorá sa poskytovala len niektorým členom z kráľovského dvora a dovolila jej popravu vo vnútri Toweru.

Pred popravou si vraj Jana nechala zaviazať oči a ešte poprosila kata, aby ju na druhý svet poslal rýchlo

Pozn.
Jane Greyovej mohla pred popravou pomôcť vlastná matka. Bola totiž obľúbenkyňou na Máriinom dvore. No nepomohla. Na svoju dcéru už dávno zabudla, a tak sa ani nepokúsila zachrániť jej život.

 

Zaujímavosť:
Hovorí sa, že duchovia Jany a Guilforda blúdia ešte dodnes Towerom…

 

Vaša Iwka

 

Foto: https://sk.wikipedia.org/wiki/Jana_Greyová

 

Facebook komentár
Iwka Bašnáková

Iwka Bašnáková

Mám svoj štýl a prezradím vám z neho niečo. Nosím ružové okuliare a úsmev na tvári.