Bátory, vypočúvanie svedkov, uväznenie grófky

Alžbeta Bátoryová je známa ako Čachtická pani, po novom niekde uvádzaná aj ako ,,grófka Drakula“.

Ide o príbeh ženy, čo zabíjala mladé dievčatá pre vlastné potešenie. Záhadný príbeh o krvavej grófke je neustále lákavým dôvodom na spoznanie pravdy. O všetkých tých hrôzostrašných udalostiach sa síce zachovalo mnoho písomných dokumentov, avšak historici ich neprijímajú úplne jednoznačne. 

Vypočúvanie svedkov, uväznenie grófky

Vypočúvanie svedkov v období od jari do jesene roku 1610 obsahovalo toľko usvedčujúcich faktov, že uhorský palatín Juraj Turzo, poverený vyšetrovaním, sa rozhodol dať Alžbetu Bátoryovú – Nádašdyovú uväzniť.

Nebolo to však vôbec jednoduché, nakoľko uhorské rody Nádašdyovcov a Bátoryovcov patrili v tej dobe k najmocnejším. Navyše samotná grófka bola pokrvne spriaznená s mnohými ďalšími významnými ľuďmi.

Preto palatín Turzo koncom roka 1610 zariadil grófke Bátoryovej také väzenie, ktoré bolo len v podobe núteného pobytu na Čachtickom hrade. A ktovie prečo sa tak rozhodol. Možno preto, že obaja patrili k vyššej šľachte, možno kvôli nepriamym rodinným, či priateľským väzbám. Alebo preto, že sľúbil jej manželovi pred smrťou ochranu manželky? Ktovie. 

Avšak Bátoryovej osudný deň sa blížil. Všetko sa to stalo 29. decembra toho istého roku. Po mnohých sťažnostiach a udaniach navštívil Čachtický hrad palatín Turzo so svojim sprievodom, kde v podzemných priestoroch našiel údajne umučené mŕtve dievča. V ďalších miestnostiach zas dve trýznené, ale ešte živé dievčatá.

Následne Bátoryovú ihneď zamurovali priamo na hrade, kde potom žila v izolácii ešte asi tri a pol roka. Cez úzky otvor dostávala jedlo a pitie. Takto to hovorí povesť, ale nebola to pravda. Zamurovaná by totiž nemohla prijímať návštevy. Ťažko by sa s nimi rozprávala cez hrubý múr. A prvú návštevu mala už na druhý deň.

Sú ale doklady o tom, že ostala strážená na hrade až do konca svojho života. Od tej doby sa stala čachtická pani zajatkyňou na vlastnom hrade. Okrem rodiny, kazateľov a starej ženy, ktorá jej prinášala jedlo, mal ktokoľvek iný k nej zakázaný prístup.

A ako sa všetko to nešťastné krviprelievanie začalo?

Jedného dňa grófka Bátoryová tak silno udrela mladú slúžku po tvári, až jej kvapka krvi padla na ruku. Keď uvidela ako blahodarne zapôsobila na jej pokožku, skrsla v nej myšlienka. Aké by to bolo okúpať sa v dievčenskej krvi celá?

Za pomoci verných služobníkov sa tak aj stalo. Oddaný pomocník Ján Ujvári prezývaný Ficko dievčinu prebodol a dve staré slúžky Dorota a Helena jej vraj pomohli z krvi pripraviť hrozný kúpeľ. Alžbete sa zrazu zdalo, že je o niečo krajšia. Ale bol to len diabolský klam. Klam, ktorý už nikdy neskončil. Po hroznom čine začali prichádzať ďalšie a ďalšie. Hroznejšie a hroznejšie…

Rok od roku boli grófkine vraždy krutejšie a spôsoby vraždenia vynaliezavejšie. Bátoryová sa cítila svojim šľachtickým postavením neohrozená a sebavedomo kruté skutky činila ďalej. Dievčatá bila, v zime ich hádzala nahé do snehu a oblievala studenou vodou, kým nezamrzli. Alebo ich zviazané a dobité pálila. Do genitálií im spoločne so slúžkami vrážali rozžeravené telieska na natáčanie vlasov. V tomto prípade vraj mohlo ísť aj to, že sa grófkine pomocníčky venovali tzv. anjeličkárstvu (neželanému tehotenstvu).

Vraždiace monštrum

Istú mladú ženu Bátoryová trestala a ponižovala tak, že jej kázala ,,dojčiť“ drevený klát, a napokon ju ubila na smrť. Benedikt Dešözo Šárváru vypovedal, že istej Helenke tak dlho pichala nožom do rúk a pálila ju sviečkou, pokým nezomrela. Dievčine menom Modlová zas vyrezala kus mäsa zo zadku a prinútila ju zjesť ho. Nahé dievčatá trápila celé dni smädom, bodala ich, prepichovala im pery a telo. Jednej šičke dokaličila ruky a kričala na ňu ,,Ši kurva…!“ a celú ju dopichala. Dve nemecké dievčatá zomreli tak, že im napchala do úst horúce pagáče a popritom ich mučila na tele.

Výpovedí o mučení odznelo nespočetne veľa. Veľa dievčat sa už nikdy nenašlo. Mnohé zabité boli zakopané na poli tak plytko, že ich ostatky roznosili psi. A ak aj niektoré prežili a ušli, ostali dokaličené na tele i na duši.

Sú historici, čo neveria v grófkin sadizmus, pretože bitie, ľadová voda, zväzovanie reťazou, pichanie ihlou, či nožom a podobne, sa diali aj v iných panských domoch. Používali sa ako samozrejmé tresty. Avšak v dnešnej dobe sú nepochopiteľné. Nepochopiteľné je aj to, ako sa zo vzdelanej ženy mohlo stať vraždiace monštrum.

Nezvyčajný príbeh odohrávajúci sa v nezvyčajnom svete, za nezvyčajných okolností.Nevie sa, či sa grófka Bátoryová naozaj kúpala v krvi, či je pravdivý údaj, ktorým sa zapísala do histórie. Tento fakt totiž nespomína ani jediný svedok, ani jediný list, či doklad.

Pokračovanie nabudúce.

Iwka

Zdroj: LENGYELOVÁ, T. – DVOŘÁK, P.: Krvavá grófka Alžbeta Bátoryová – fakty a výmysly. Bratislava : Rak Budmerice, Slovart Bratislava, 1999. 250 s.

Facebook komentár
Iwka Bašnáková

Iwka Bašnáková

Mám svoj štýl a prezradím vám z neho niečo. Nosím ružové okuliare a úsmev na tvári.