Španielska kráľovná Mária Kristína (1858-1929), podvádzaná a zavrhovaná manželka

Španielska kráľovná Mária Kristína, bola podvádzanou a zavrhovanou manželkou, ktorá milovala svoje deti a zasvätila svoj život Španielsku.

Narodiť sa v habsbursko-lotrinskom rode bolo vstupenkou k úžasnej budúcnosti. Mária Kristína bola obľúbenec nielen svojich rodičov, ale aj vychovávateľov a učiteľov. Bola to inteligentná dievčina, ktorá mala výnimočný talent na jazyky.

Matka vyberá pre svoju dcéru šarmantného ženícha

Matka arcivojvodkyňa Alžbeta vybrala pre svoju dcéru ženícha, šarmantného dediča španielskeho trónu Alfonza XII., princa asturského. Ten bol však zamilovaný do svojej sesternice Marie de las Mercedes, princezny orleánskej, s ktorou sa aj oženil. Jeho milovaná manželka Mercedes mu po 5 mesiacoch zomrela na následky potratu.

Z Alfonza sa stáva cynik, ktorý vyhľadáva prostitútky

Strata milovanej ženy Alfonza hlboko zasiahla, postupne sa z neho stával cynik, ktorý mal mnoho milostných aférok s prostitútkami a ženami od divadla. Na nátlak svojich ministrov a uvedomujúc si svoje povinnosti voči španielskému ľudu, sa rozhodol nájsť si nevestu, ženu, ktorá porodí budúceho kráľa.

Mala byť záchranou pre Alfonza

Jeho voľba padla na Máriu Kristínu, ktorú si pamätal z mladosti. Jeho budúca žena neovplývala krásou svojej matky, ale mala pokojnú a milú povahu s úprimným záujmom o druhých. Alfonzovi sľúbila, že mu bude vernou ženou, ktorá bude robiť všetko preto, aby bol šťastný. Mária Kristína si uvedomovala, že Alfonzo trpí stratou Mercedes, ktorú miloval a že ona bude vždy tou druhou. Napriek tomu sa vydala na cestu do Španielska za svojím budúcim manželom, rozhodnutá získať priazeň španielskeho ľudu. Po svojom emotívnom prejave, ktorý smerovala k španielskemu ľudu, si uvedomila, že nemôže súperiť so svojou mŕtvou sokyňou, kráľovnou Mercedes, ktorú tento ľud miloval. Španielsky ľud porovnával tieto dve kráľovné.

Často sa hovorilo o tom, že Mária Kristína nikdy nezabudla na to, že je kráľovnou a kráľovná Mercedes nikdy nezabudla na to, že je ženou.

Mária Kristína sa stáva podvádzanou a zavrhovanou manželkou

Svadba, sľuby a starostlivosť novej Alfonzovej manželky mali zabrániť tomu, aby pokračoval v zhýralom živote. Žiaľ, Alfonzo pokračoval v zhýralom živote a Mária Kristína bola manželkou, ktorá sa musela často potýkať s manželovou neverou. Svoj údel zvládala statočne, nikdy nerobila manželovi scény, ale keď sa dozvedela, že mu jedna speváčka porodila druhého nemanželského syna, rozmýšľala nad návratom domov, do svojho rodného Rakúska. Zastavilo ju tehotenstvo, pôrod dcérky a následne ďalšie tehotenstvo. Alfonzo čakal na následníka trónu, na dediča. Keď sa narodila druhá dcéra, ešte viac času venoval svojim milenkám. Sklamaná manželka hľadala lásku u svojich detí, starala sa len o ne a o seba.

Kráľ zomiera a tehotná kráľovná sa stáva regentkou

U kráľa sa onedlho objavila choroba, následkom ktorej zomrel. Kráľovná mala len dvadsaťsedem rokov, keď ako dôstojná, silná a ľadovo chladná, predstúpila v doprovode svojich dvoch dcér pred španielsku spoločnosť a zložila prísahu regentky. Po tomto akte oznámila, že je v požehnanom stave a ak dá boh, narodí sa španielsky kráľ.

Narodenie nového kráľa Alfonza XIII.

Po mesiacoch čakania sa narodil Alfons XIII., ktorý bol po narodení vyhlásený kráľom. Celých sedemnásť rokov Mária Kristína úspešne vládla a čakala na plnoletosť svojho milovaného syna, aby mu odovzdala vládu.

Boh bol ku kráľovnej milostivý, zomrela počas spánku v roku 1929, a tak sa nedožila pádu španielskej monarchie a toho, že jej milovaný syn musel navždy opustiť zem, ktorej ona zasvätila celý svoj život.

 

Redakcia Ženy so štýlom

 

Prečítajte si tiež: Posledná portugalská kráľovná Amélia (1865-1951), ktorú všetci milovaní opustili

 

Facebook komentár