VAGÍNA MONOLÓGY

Americká spisovateľka Eve Ensler je autorkou témy, ktorá by ale nemala byť tabu ani slovenským čitateľkám a ženám vôbec. Kniha Vagína monológy prináša texty zamerané na vnímanie ženskej sexuality v celej komplexnosti. Otvára sa tak intímna téma, sexuálne sebapoznanie, ale aj ženská zraniteľnosť. 

V textoch tejto „biblie pre novú generáciu“ sa nachádzajú autentické výpovede žien poskytujúce svedectvo o vnímaní vlastného tela a sexuality. Išlo o ženy rôznej vekovej kategórie, rasy, náboženského presvedčenia, spoločenského postavenia a sexuálnej orientácie. 

Samotná kniha sa stala inšpiráciou pre vznik dynamického hnutia V-DAY, ktorého hlavným cieľom je skoncovať s násilím páchanom na ženách a dievčatách žijúcich na šiestich kontinentoch. 

Nielen vo svete, ale aj v rôznych slovenských mestách sa už niekoľko rokov realizuje verejné dramatické čítanie z knihy americkej aktivistky. Prvá premiéra hry sa uskutočnila v roku 1996 na doskách divadla Westside Theater na Off-Broadway. Počas niekoľkých rokov si v nej zahrali aj také celosvetové herečky ako Whoopi Goldberg, Cate Blanchett, Alanis Morissette, Winona Ryder a mnoho ďalších.

Denník The New York Times to označil za „najdôležitejšiu hru politického divadla za posledné desaťročie.“

Vďaka tejto knihe sa tak vytvára priestor na výpovede o intímnej oblasti, trpkom živote mnohých dievčat a žien, ktoré si v živote prešli nepríjemnými situáciami, ale aj priestor na prijímanie ženského tela v jeho celistvosti a jedinečnosti zároveň. 

 „Ako dieťa som nemala žiadnu predstavu o tom, že raz budem „vagina lady“ (ako ma dnes mnohí nazývajú). Nikdy som si nemyslela, že jedného dňa budem v diskusnej relácii rozprávať o vagínach v meste ako napr. Atény, kričať slovo vagína so štyrmi tisíckami žien v Baltimore, alebo že zažijem tridsaťdva orgazmov na verejnosti v priebehu jednej noci. To vôbec nebol môj plán. Proste ma to posadlo.“ (predslov in Vagina monologues, Random house)

V knihe nájdeme okrem iného aj výpoveď o prvom sexuálnom zážitku 13 ročného dievčaťa, ale aj monológ ženy, ktorú znásilnili počas vojny v Juhoslávii. Mnohé vyjadrenia žien sú priame, otvorené, silné, ale nájdu sa aj vtipné. Divadelné spracovanie tejto knihy bolo preložené do 48 jazykov a samotná hra bola uvedená vo viac ako 140 krajinách sveta.

Vďaka tomuto „antropologickému výskumu“ sa ženy spájajú po celom svete a realizujú dramatizované čítanie textov pred inými ženami (ale aj mužmi).

Pointa týchto divadelných hier je, aby sa o tom vôbec hovorilo. Ani sexuálnej téme sa netreba vyhýbať, žena ženu pochopí predsa najlepšie. Reálne príbehy žien majú na nás stále silný vplyv.

Výťažok zo vstupného ide na pomoc týraným ženám. 

Zdroj: Ensler, E.: Vagína monológy. Pragma, 2002. 

autor: ivana

Facebook komentár
Ivana Kinčeková

Ivana Kinčeková

Ženy sa odjakživa inšpirovali výnimočnými a silnými ženami. Nech je to tak stále. Mňa osobne to posúva vpred a vedie k aktívnemu a tvorivému životu. Byť silnou znamená vyrovnať sa so všetkými nedostatkami a poznať svoju hodnotu.