Aká je hodnota mamy? Koľko eur by mala každá mama zarábať?

K tomuto článku ma inšpiroval úplne iný článok, na ktorý som náhodne natrafila, keď som chcela zistiť, akú mzdu, resp. plat majú ľudia za svoju prácu na konkrétnych pozíciách.

Aká je teda hodnota mamy? Je to možné vôbec vyčísliť? Aké všetky pozície mamy častokrát dennodenne zvládajú?

Prácu každej starostlivej mamy vidím zhruba takto:

Šéfkuchárka – priemerný mesačný hrubý plat je na Slovensku 1372 EUR. Tie gastronomické špeciality od útleho veku, od rôznych kašičiek, až neskôr po rôzne variácie, ako zamaskovať tú zeleninu v jedle, aby nebola vidno, to chce jednoducho skutočnú prax a kreativitu.

Cukrárka – priemerný mesačný hrubý plat je na Slovensku 707 EUR.

Výživová poradkyňa – keďže presné znenie tejto pozície som nenašla, najbližšie je k tomu asistent výživy, kde je priemerný mesačný hrubý plat 776 EUR. Namotivovať deti k jedeniu tých správnych vecí a dostatočne odôvodniť, prečo by ten špenát mali jesť a čo sa stane, ak nebudú jesť dostatok zeleniny a ovocia, môže byť niekedy skutočná výzva. A chce to len jediné – vytrvať.

Učiteľka – priemer mesačného hrubého platu učiteľa materskej, základnej a strednej školy je 866 EUR. Vysvetľovať, učiť matematiku, trénovať slovenčinu, písať diktáty, skúšať učivo a robiť projekty.

Nákupkyňa – priemerný mesačný hrubý plat je na Slovensku 1191 EUR. A to nie je len nákup potravín, drogérie, ale aj ošatenia, obuvi, školských pomôcok a všetkých možných a nemožných maličkostí, bez ktorých by to jednoducho nešlo.

Upratovačka – priemerný mesačný hrubý plat je na Slovensku 522 EUR. Upratovať po deťoch. Po mužovi. Domácich zvieratách. Denne. Každý týždeň. Na Vianoce. Jeden nikdy nekončiaci príbeh.

Pracovníčka v práčovni – pri rôznych inzerátoch sa hrubá mzda pohybovala priemerne okolo 650 EUR. Ten pocit, keď si žena po víkende vydýchne, že oprala úplne všetko a potom… v pondelok večer je ten kôš na bielizeň opäť záhadne plný.

Pani na žehlenie – takúto pozíciu som presne nedohľadala, ale videla som inzeráty, kde na hodinu ponúkali za žehlenie 3,30 EUR.

Lekárka a zdravotná sestra v jednom – priemerný mesačný hrubý plat je na Slovensku 1699 EUR. Zistiť, čo je vo veci, naordinovať odpočinkový režim, podávať čaje, vhodnú stravu, teplomer…

Psychologička – priemerný mesačný hrubý plat je na Slovensku 853 EUR. Mama je zväčša tou, ktorá pofúka boliestky, ktorá je tu vždy, aby vypočula, podporila, poradila a ukázala ten správny smer.

Vychovávateľka – priemerný mesačný hrubý plat je na Slovensku 751 EUR. Jedno z tých najťažších a tak dôležitých poslaní mamy, ktoré vykonáva nonstop, každodenne – neustále vysvetľovanie, ukazovanie, vychovávanie.

Mediátorka – túto pozíciu sa mi nepodarilo nájsť, avšak cenníky mediátorov na Slovensku sa pohybujú kľudne až do výšky 100 EUR za hodinu, podľa závažnosti sporu. A ak má mama zmierovať napríklad rozhádaných súrodencov, môže sa naozaj pekne zapotiť.

A to ešte treba zohľadniť, že jednotlivé pozície by sme mohli rozčleniť na pozície junior a senior, pričom zväčša sú mamy staré harcovníčky v takmer každej jednej pozícii a teda jednoznačne seniorky, ktorých plat by sa mohol vyšplhať na ešte vyššie sumy.

Prečítajte si tiež:

Zdroj:/www.platy.sk

Facebook komentár
Lu Ladecká

Lu Ladecká

Som lojálna voči veciam, ktoré mám rada. Predtým než si ich obľúbim, podrobím ich dôkladnému prieskumu. Mám svoj štýl a ísť do hĺbky je jeho dôležitou súčasťou.

Dostávajte každý týždeň do schránky naše články
Nikdy nedáme váš mail niekomu inému.