Štýlové bývanie: Časť druhá – Čisté línie

V druhom článku našej mini série sa zameriame na čísté línie, ktoré možno na prvý pohľad úplne ženské nie sú. Na druhý pohľad je však pravda už možno iná. Niekedy nechceme byť ružové, s volánikmi a obklopené starožitnosťami. Niekedy chceme okolo seba jasné, čisté tvary s podmanivým dizajnom. Ak je „v jednoduchosti je krása“ Vaším mottom, tieto dizajny sú práve pre vás.

Minimalizmus

Minimalistický dizajn je jedným z architektonických vrcholov 20. storočia. Úsporný, ale pritom stále príjemný. Minimalizmus je očarujúci takmer v každom priestore. Menší počet či už nábytku alebo doplnkov dá krásne vyniknúť jedinečnej kráse každého kusu. V takomto priestore je základom vždy neutrálna farba, ktorá je doplnená jednou až dvomi výraznými farbami, ktoré sú použité ako akcent na zvýraznenie. S nábytkom narábajte taktiež opatrne, čím menej, tým lepšie. Vyberajte kúsky, ktoré majú čisté línie a sú v tlmených farbách. Otázka je, kde všetko potom dať? Odpoveď je jednoduchá – uložiť tak, aby ste všetko nemali naukladané po izbe. Ideálnym riešením pre takýto interiér je všetko poukladať do skriniek s čistým dizajnom a nechať vyniknúť len pár originálnych kúskov, napríklad obrazov.

shutterstock_102801164

shutterstock_127467323

shutterstock_299125535

Škandinávsky moderný dizajn

Škandinávsky moderný dizajn je zameraný na funkčnosť v teplých tónoch, s čistými líniami, bezchybným spracovaním a vyznačuje sa eleganciou, ktorá nebije na prvý pohľad do očí. Použitie svetla je považované za mimoriadne dôležité. Mnoho škandinávskych domov sa vyznačuje použitím zemitých tlmených tónov, prírodných materiálov a minimálnym zdobením. Biele steny a mäkké textílie v holubičej šedej a modrej vytvárajú tú správnu atmosféru škandinávskeho interiéru. Nábytok by mal mať drevené komponenty.

shutterstock_288025538

shutterstock_272166518

shutterstock_288269789

Zen dizajn

V japončine sa pojem Zen spája s meditáciou. V interiérovom dizajne odráža rovnováhu, harmóniu a relaxáciu. Hoci Zen dizajn nemá presné pravidlá, je často spájaný s minimalizmom, jednoduchosťou a čistými líniami. Ide skôr o spôsob usporiadania a vytvárania atmosféry, ktorá kompenzuje stres a starosti každodennej rutiny. Takýto interiér je o prírodných farbách, mäkkých. Harmónia medzi rôznymi prvkami je veľmi dôležitá, rovnako ako vizuálna prepojenosť medzi stenami, nábytkom a podlahami. Jedným zo základných prvkov Zen interiéru sú závesy, ktoré poskytujú pocit intimity a zároveň znižujú hluk a blokujú prievan. Mali by byť z prírodných textílií ako je ľan, vlna a mali by ladiť so zvyškom miestnosti. Nábytok by mal byť vysoko kvalitný a vyrobený z prírodných materiálov. Najdôležitejšie pre Zen interiér sú izbové kvety.

shutterstock_131972885

shutterstock_133732082 (1)

shutterstock_191899091

Industrial

Priemyselný dizajn je ideálny, ak bývate v lofte alebo v starej budove, ktorá bola prerobená na obytných priestorov, avšak ak sa vám takýto štýl páči, pokojne sa dá použiť aj v tradičných domoch či bytoch.. Čo budete potrebovať je vytvoriť ilúziu hrubých povrchov a materiálov, ktoré naznačujú priemyselnú minulosť. Najjednoduchší spôsob, ako dosiahnuť hrubosť, je ponechať niektoré steny alebo povrchy nedokončené. Okrem niektorých kovových prvkov, ktoré budú vytvárať priemyselnú atmosféru, hľadajte aj staré priemyselne vyzerajúce objekty, ktoré sú vyrobené z ocele, kovu alebo dreva. Tieto položky sú prednostne opotrebované alebo zrecyklované.

shutterstock_262017149

shutterstock_313397867

shutterstock_371517553

Tiež Vás možno zaujme prvá časť o bývaní:

zdroj: http://www.dwellcandy.com/

Facebook komentár
Etta Henri

Etta Henri

Etta je tvor tvorivý a keď práve netvorí, trávi čas inak, samozrejme aktívne. Pravdepodobne sledovaním Gilmore Girls. Alebo filmov od Aronofskeho. Určite ju nikdy nikto nemôže obviniť, že nemá široký záber.

Dostávajte každý týždeň do schránky naše články
Nikdy nedáme váš mail niekomu inému.