Májové májovenie

Keď sa povie máj, tak nás hreje teplo na duši. Asi preto, že máj je lásky čas. Je to mesiac plný vône kvetov, lúk a dažďa, vraj najkrajší v roku.

Od detstva si spájam máj s vôňou orgovánu. Odkedy sa však hranica teplôt posunula na skoršie prebúdzanie prírody, kvitnúci orgován nás teší už v apríli. O máji sa často vraví:

,,Studený máj, v stodole raj.“

Máj a májové májovenie
K mesiacu sa viaže veľa tradícií.
Také bozkávanie pod čerešňou či stavanie májov, oba súvisia s láskou… 🙂
Krásnym májovým sviatkom je aj pocta našim mamám ,,Deň matiek“.
Ale v máji k nám prichádzajú aj traja zmrznutí Pankrác, Servác, Bonifác.

Stavanie májov
Vedeli ste, že máje sa stavali už v antike? Staroveké národy dávali v predvečer 1. mája na svoje domy a hospodárske budovy stromčeky na ochranu pred zlými duchmi a chorobami. Májová zeleň mala vyjadriť prosbu poľnohospodárov, aby ich úroda mala dobrý rast, hojnosť a dostatok plodov a krmiva. Máj v minulosti predstavoval mladý stromček, najčastejšie smrekový, jedľový či brezový. Postupne bol význam stavania májov taký, ako dnes. Stal sa folklórnou udalosťou. Staval sa pred domy dievčat súcich na vydaj. Mládenci chodili s muzikou od domu k domu a vykrúcali dievčatá a ženy. Na oplátku dostali pálenku a občerstvenie. Inak, ak malo dievča postavený krivý máj alebo košatý, bola to hanba.

Dnes sa máje stavajú zväčša na námestiach miest či obcí. Na máje sa vešajú farebné stuhy a po obrade sa všetci tešia na májové veselice, tzv. majálesy.

,,V máji chladno – bude vína na dno.“

Samotný máj znamenal kedysi aj mužský prvok, zastupoval mužskú silu. Jeho vztýčenie symbolizovalo prebudenie plodnosti. Na vrchol mája sa vešal venček, symbol ženskej sily. Ich spojenie znázorňovalo posvätné milovanie.

Májový bozk pod čerešňou
Už naše staré mamy tvrdili, že dievča, ktoré dostane bozk pod kvetmi čerešne, by malo mať dostatok lásky počas celého roka. Prvý bozk by mohol pochádzať údajne zo starovekého Egypta, kde si zamilované páry pritláčali k sebe tváre, oblizovali sa a vdychovali vzájomnú vôňu.

Niektoré významné dni a udalosti v máji:

1.máj – Sviatok práce

3.máj – Deň Slnka

6.máj –  Medzinárodný deň bez diét

8.máj –  Svetový deň červeného kríža

10.máj -Svetový deň pohybom k zdraviu

13.máj – Deň tulipánov

14.máj – Deň matiek

15.máj – Svetový deň rodiny

Ženy ,,májovky“
Ženy narodené v máji sú silné, veľkorysé a štedré. Rady pomáhajú druhým. Sú to zväčša sebavedomé ženy, čo vedia čo chcú a vedia vyjadriť svoj názor. Ženy ,,májovky“ majú údajne slabosť pre čokoládu… 🙂

Pranostík na tento mesiac máj:

Májový dážď padá, zlato padá.

Keď sa v máji blýska, to si sedliak výska.

Dážď na prvého mája – úrodný rok.

Keď v máji neprší, jún sucho dovŕši.
Nech je Váš máj plný lásky, ako každý iný mesiac v roku. A nezabudnite, taký bozk pod kvitnúcou čerešňou v máji môže byť zaujímavý.

 

Krásne májovenie.

 

Vaša Iwka

 

 

Facebook komentár
Iwka Bašnáková

Iwka Bašnáková

Mám svoj štýl a prezradím vám z neho niečo. Nosím ružové okuliare a úsmev na tvári.

Dostávajte každý týždeň do schránky naše články
Nikdy nedáme váš mail niekomu inému.