Kvety Sakury ako symbol istého smútku a pominuteľnosti

Sviatok čerešňových kvetov je nádherný japonský sviatok, kedy kvitnú čerešne a oslavuje sa jar. Kvitnúce čerešne sú nepochybne jednou z najočarujúcejších vecí, ktoré sa dajú na jar v Japonsku zažiť a ktorú vedia Japonci náležite oceniť.

Japonská čerešňa Sakura

K jarným skvostom patrí jednoznačne zakvitnutá japonská čerešňa – Sakura. Symbolizuje lásku, príchod jari a harmóniu prírody. Táto ozdobná čerešňa sa stala počas kvitnutia nevídaným centrom pozornosti ľudí v Japonsku.Práve tu sa slávi jar obľúbeným sviatkom Hanami, sviatkom čerešňových kvetov, lepšie povedané sledovaním kvitnutia čerešní. V tomto období si mnohí ľudia berú voľno, aby si vychutnali farebné fascinujúce divadlo. Ide o tradíciu, slávnosť, ktorú je priam neodmysliteľné vynechať.

Ulice sú lemované nežnými voňavými kvetmi a navodzujú romantickú atmosféru. Niektorí sa oddávajú prechádzkam popod stromami, iní leňošia v kvitnúcich parkoch. Rodiny, skupinky priateľov, či kolegovia z práce zvyknú posedávať pod rozkvitnutými korunami stromov, popíjať čaj, saké, či konzumovať tradičné japonské špeciality a zároveň si vychutnávať neodolateľnú krásu. Sakury osvetlené povešanými lampiónmi sú rozprávkovo čarovné aj večer.

Parkov s úchvatnými stromami je v Japonsku neúrekom. Na výber sú dokonca podľa toho, či chce niekto len tak nerušene rozjímať, alebo oslavovať sviatok hudbou, tancom alebo spevom.

Stromy kvitnúce len niekoľko dní

Sakury kvitnú len niekoľko dní, od konca marca do skorého mája po celom Japonsku, prvé sakury i skôr. O kvitnutí existujú tiež meteorologické predpovede, tzv. ,,sakurové predpovede“, aby si ľudia vedeli naplánovať Hanami. Po odkvitnutí čerešňových stromov je všetko naokolo pokryté bielymi a ružovými lupeňmi. Mnoho Japoncov však vidí v kvetoch sakury aj iný symbol a to duchovný. Symbol istého smútku a pominuteľnosti. Pripomína, že život je krásny, ale zároveň krátky, tak ako čerešňový kvet, ktorý opadne zo stromu už po niekoľkých dňoch. Tradícia je stará niekoľko storočí, aj keď pôvodne sa sledovali kvitnúce slivky.

Sakura je obľúbenou inšpiráciou v mnohých oblastiach, vo výtvarnom umení, literatúre, hudbe a pod. Ale aj v potravinárstve. Dá sa ochutnať, napríklad ako sakurový čaj, koláčiky, či zmrzlina. Sakura je v Japonsku vraj i obľúbeným menom pre dievčatá.

V našich končinách sa čerešňovým stromom prisudzoval iný význam. Okrem zdravých a šťavnatých plodov, naši predkovia verili, že prvomájový bozk pod rozkvitnutou čerešňou má magické účinky.

A takto pobozkané dievčatá by mali mať dostatok lásky počas celého roka.

 

Vaša Iwka

 

 

zdroj: https://www.japan-guide.com/e/e2011_how.html

 

Facebook komentár
Iwka Bašnáková

Iwka Bašnáková

Mám svoj štýl a prezradím vám z neho niečo. Nosím ružové okuliare a úsmev na tvári.