Hana Hegerová – česká Edit Piaf

Hana Hegerová – prvá dáma šansónu s modrou krvou, alebo česká Edit Piaf, ako ju mnohí prezývajú.
Vlastným menom Carmen Mária Štefánia Farkašová sa narodila 20. októbra 1931 v Bratislave. Československá speváčka, šansonierka a herečka, je známa aj ako Hana Čelková. Jej slávne hity ako ,,Levanduľová“, ,, Čerešne“ a mnohé iné, tu budú navždy. Ako sa dostala k šansónu? Keď v mladosti bývala v podnájme v Žiline a nemala ani na uhlie, dostala ponuku od bratislavskej Tatra revue, aby u nich v lete, počas divadelných prázdnin spievala. Vraj, keby mala ústredné kúrenie, ani nespieva. 🙂
Jej otec bol bankovým úradníkom. Matkina strana pochádzala z významnej rodiny so šľachtickým rodom, ktorý má erb a rodokmeň asi od roku 1500. Pochádza zo slovenskej obce Čelkova Lehota. Má dvoch nevlastných bratov, z otcovej i matkinej strany. Rodičia ju dali na balet, aby si trochu vybila energiu, nakoľko bola temperamentné dieťa. Študovala gymnázium v Komárne. No keď chcela pokračovať v štúdiu na vysokej škole, nebolo jej to umožnené z kádrových dôvodov. Navštevovala súkromné hodiny spevu, hodiny klavíra a tiež absolvovala dramatický odbor na Konzervatóriu v Bratislave, kde bol jej učiteľom pán Ladislav Chudík. Krátko pracovala aj ako účtovníčka, ale i ako pedagóg na odbornom učilišti.
Po svojom otcovi zdedila veľa lásky k umeniu. Mal rád divadlo a priatelil sa s mnohými maliarmi. Na konzervatóriu sa zoznámila s dramaturgom Daliborom Hegerom. Po svadbe s ním si zmenila umelecké meno z Hany Čelkovej na Hanu Hegerovú. Mali spolu jedného syna Matúša. Ich manželstvo však dlho nevydržalo, skončilo rozvodom. No vzťah ostal priateľský, dokonca trávili spoločné Vianoce aj s jeho novou rodinou.
O niečo neskôr stretla najdôležitejšieho muža svojho života. Ako ona sama hovorí, ak je raz ,,laťka“ vo vzťahu postavená vysoko, nedá sa ísť nižšie. V Prahe sa zoznámila s režisérom Jankom Roháčom. Úžasne si rozumeli, veľa sa od neho naučila, mali rovnaký vkus takmer vo všetkom, aj pokiaľ išlo o umenie. Žiaľ zo sveta odišiel veľmi skoro. Mal len jednu obličku a svoj život nepremárňoval, žil naplno. Ich spoločné roky patria medzi jej najdôležitejšie v živote.
Ako človek bola v svojom živote veľmi disciplinovaná. Aby mohla stáť na javisku aj vo vyššom veku, musela, ako sama povedala, do seba veľa investovať. Veľa pohybu, cvičenie, disciplína v jedle a správny oddych.
Tvrdila, že ,,plánov je dosť, ale času málo..“ Hana Hegerová sa vo svojich 80-tich rokoch rozlúčila so svojou kariérou narodeninovým koncertom. Dnes má okrem zdravotných problémov, za sebou aj úmrtie jej jediného milovaného syna. To pre ňu, ako matku, bolo to najhoršie, čo ju mohlo postretnúť. Dnes sú jej radosťou dvaja vnuci. Starší Matúš, ktorý sa venuje filmovej produkcii a mladší Marek, ktorý hrá hádzanú.
Z domu už nevychádza. ,,Bývala som štramanda, kto by sa na mňa teraz pozeral? To nemá nikto za potrebu…“, hovorí sama.
A čo mala ako žena najradšej?
Keď si ráno ľahla do vane s voňavými bylinkami a vypila prvú šálku čierneho čaju. Počúvala rádio a vymýšľala. Tvrdí, že všetko, čo vymyslela, bolo práve vo vani.
A čo móda a Hana Hegerová?
Keďže vyrastala počas vojny, nebola zvyknutá vyhadzovať veci, ktoré boli ešte dobré. Bola naučená na skromnosť. Ale miluje Armaniho parfumy. Na svoje obľúbené vône si vždy potrpela.
Získané ocenenia Hany Hegerovej:
r. 1962 – 2. cena poroty a Cena kritiky za interpretáciu piesne ,,Zlá nedele” na festivale populárnej hudby v poľskom Sopoty.
r. 2002 – medaila Za zásluhy od prezidenta Českej republiky Václava Havla.
4. apríl 2013 – insígnie komandéra Rádu za zásluhy od veľvyslaneca Francúzska v Českej republike Pierre Lévyho. Ocenenie za významný prínos k propagácii francúzskeho šansónu a francúzskej kultúry. Pôvodne sa venovala herectvu, filmový krst zažila v snímke ,,Frona“, od roku 1961 spievala v pražskom Rokoku, neskôr v Semafore a preslávila sa aj vo svete. Hrala i v slávnom filme ,,Kdyby 1000 klarinetů“.
Raz sa Hany Hegerovej pýtali, prečo si nenechala svoje pôvodné krásne meno Carmen, ktoré k jej vzhľadu pristane. Keďže to znie exoticky, bála sa, aby si ľudia v tej dobe o nej nemysleli, že má zvláštne meno a moc toho nevie. Možno sa chcela stratiť v priemere…

 

Vaša Iwka

Zdroj:/http://zivotopis.osobnosti.cz/hana-hegerova.php
Foto:/http://revue.idnes.cz/hana-hegerova-je-po-srdecni-prihode-v-umelem-spanku-f8c-/lidicky.aspx?c=A141204_123024_lidicky_nh

 

 

Facebook komentár
Iwka Bašnáková

Iwka Bašnáková

Mám svoj štýl a prezradím vám z neho niečo. Nosím ružové okuliare a úsmev na tvári.