Opustila nás charizmatická slovenská herečka, Zdena Gruberová

,,Je to fantastický pocit stáť na javisku, hrať dobrú rolu, v dobrej inscenácii. Vtedy nemyslíte na to, či máte peniaze, starosti… Je to prekrásne povolanie.“

Zdena Gruberová sa narodila 24. novembra 1933 v Šenkviciach. Bola filmovou, televíznou, divadelnou a rozhlasovou herečkou. Patrila ku generácii umelcov tzv. Zlatého veku súboru Činohry SND.

S kariérou herečky začínala v Armádnom divadle v Martine v rokoch 1953. Následne dostala angažmán v Slovenskom národnom divadle 1954 – 1998. Počas tohto obdobia stvárnila na javisku prvej scény takmer deväťdesiat divadelných postáv.

Už ako mladá hrala veľké a slávne divadelné postavy. Jej postavy mali rôzne charaktery, dievčenské úlohy, vážne i komické, ale i obyčajné ženy slovenskej dediny.

Mnohí si ju pamätajú z filmu ,,Červené víno“.

V živote Zdeny Gruberovej sa udiali dve obrovské zmeny. Keď prišiel na svet jej milovaný syn, ktorý bol pre ňu všetkým. Viac detí sa jej už nepodarilo mať. Preto všetku svoju lásku venovala svojmu jedinému dieťaťu. Milovala ho nadovšetko. A on miloval svojich rodičov tiež. Mamu ako herečku obdivoval a chodieval na ňu pozerať do divadla.

Raz po premiére inscenácie vraj dlho nič nehovoril, až neskôr doma…

Povedal: ,,Mami, ja neviem. Ja som len sedel v tom hľadisku a stále som si hovoril : Toto je moja mama!“ spomínala na syna s hrdosťou herečka.

A potom prišla druhá zmena v jej živote. Vtedy, keď jej milovaný, talentovaný syn ako dvadsaťtriročný zomrel. Herečke sa zrútil svet a o svojej bolesti prehovorila až s odstupom mnohých rokov. Oddala sa naplno svojej práci, aby potlačila smutné myšlienky. V roku 1999 zo Slovenského národného divadla odišla.

Žila utiahnuto v súkromí so svojím manželom.

Herečka si zachovala svoju krásnu charizmu až do neskorého veku. Do hereckého neba odišla 18. januára 2017.

Z jej filmografie: 

Drevená dedina, Kapitán Dabač, Čert nespí, Geľo Sebechlebský, Smrť prichádza v daždi, Balada o siedmich obesených, Červené víno, Tridsaťdeväť stupňov v tieni, Miesto v dome, Príbeľská vzbura Janka Kráľa a ďaľšie.

Jej umenie je známe i z televíznych inscenácií a rozhlasových rozprávok.
Za svoju najobľúbenejšiu úlohu vraj považovala úlohu Júlie v slávnej hre ,,Rómeo a Júlia“, kde si zahrala s hereckým partnerom Karolom Machatom.

Za celoživotné dielo v oblasti činohry jej v roku 1999 bola udelená Výročná cena Literárneho fondu v oblasti divadelnej tvorby.

 

Vaša Iwka

 

Prečítajte si tiež: Naši slovenskí velikáni mali lásky, ktoré boli ich inšpiráciami

 

http://www.teraz.sk/kultura/herecka-obec-smuti-zomrela-zdena-gru/239025-clanok.html
https://sk.wikipedia.org/wiki/Zdena_Gruberov%C3%A1
Foto:/ http://www.snd.sk/?fotogaleria&galeria=1731

 

Facebook komentár
Iwka Bašnáková

Iwka Bašnáková

Mám svoj štýl a prezradím vám z neho niečo. Nosím ružové okuliare a úsmev na tvári.