Módna diva búra mýty o veku. IRIS APFEL

Táto 101 ročná dáma, módna ikona, dizajnérka a podnikateľka naďalej ukazuje všetkým ženám, že jej energia rozhodne nechýba. Je vzorom aj pre mladé ženy, ktoré s obdivom sledujú jej imidž, ktorý je skutočne na jej vek výnimočný.

Iris pochádza zo židovskej rodiny otca Američana a matky Rusky. Žila na farme, no rada cestovala metrom do veľkých miest a navštevovala obchody. Už v detstve inklinovala k látkam, ktoré našla u svojej babičky a hrala sa s nimi. Fascinovali ju rôzne materiály a vzory. 

Jej podnikateľské kroky ale najskôr viedli do starožitností so šperkami. Vytvorila si zbierku šperkov a dodnes sú jej neodmysliteľnou súčasťou outfitu. 

Študovala dejiny umenia na univerzite v New Yorku, svoj talent zdokonaľovala aj pri bytovom dizajne, asistencii ilustrátora a tiež ako módna redaktorka. S manželom založili textilnú firmu, ktorú viedli dlhé roky. V práci sa sústredili na rekonštrukciu látok z dávnych čias a cestovali po celom svete. Z rôznych kútov sveta si prinášali jedinečné textílie, nádherné kúsky odevov a bytové doplnky. 

V 60. a 70.rokoch, kedy doba priala etnomóde, začali byť vo svojom podnikaní s textilom slávni. Iris pracovala ako dizajnérka aj pre Biely dom pre deviatich prezidentov. V roku 2011 sa stala hosťujúcou profesorkou na Texaskej univerzite v Austine. Účinkovala aj v rôznych reklamách a ako 97 ročná podpísala modelingovú zmluvu s agentúrou. 

Múzeum umenia, pre ktoré zorganizovala svoju výstavu šperkov, napísalo: 

„Americký originál v pravom zmysle slova. Iris Apfel je jednou z najživších osobností vo svete módy, textilu a interiérového dizajnu. Za posledných 40rokov si vypestovala osobitý štýl, ktorý je vtipný a zároveň bujaro výstredný.“

Podľa tejto výstrednej dámy sa výrobca Barbie rozhodol vyrobiť bábiku Barbie v jej verzii. 

„Som najstaršia žijúca žena, ktorá kedy zdobila kozmetickú kampaň,“ uviedla Iris ako 89 ročná.

S manželom si rozumeli a dopĺňali sa. Bol rovnako štýlový ako ona, zomrel deň pred oslavou 101 narodenín. Po jeho smrti na prácu a aktívny život nezanevrela.

Iris Apfel pokojne môžeme pomenovať ako nestarnúcu bojovníčku za štýlovosť a originálnosť. V posledných rokoch sa stala inšpiráciou pre všetky vekové kategórie. 

autor: Ivana

Zdroj: 
https://www.lofficielusa.com/pop-culture/who-is-iris-apfel-fashion-icon-jewelry
https://jwa.org/encyclopedia/article/apfel-iris

Facebook komentár
Ivana Kinčeková

Ivana Kinčeková

Ženy sa odjakživa inšpirovali výnimočnými a silnými ženami. Nech je to tak stále. Mňa osobne to posúva vpred a vedie k aktívnemu a tvorivému životu. Byť silnou znamená vyrovnať sa so všetkými nedostatkami a poznať svoju hodnotu.