Sobotný inšpiratívny príbeh: “Žena a čas”

Jedného dňa sedeli žena a starý múdry muž na brehu divokej rieky.

Majster,” opýtala sa žena, “prečo čas plynie bez prestávky, ale vždy sa vlní; raz spomaľuje, až sa celkom zastaví, a inokedy letí ako kôň s bodliakom pod chvostom?

Učiteľ sa pozrel na pohyblivú vodu a odpovedal:

Ako vidíš, v rieke je len pár veľkých skál a mnoho malých kamienkov. Predstav si, že táto rieka je tvoj život. Ak dokážeš mať radosť iba z veľkých vecí: zo svadby, ktorá ťa budúci mesiac čaká, z toho, že o rok budeš mať syna, že o päť rokov začneš svoju veľkú kariéru… potom prežiješ svoj život malým množstvom veľkých skokov, budeš preskakovať z jednej skaly na druhú. Ak pôjdeš malými krokmi pomedzi kamienky, a dokážeš mať radosť aj z maličkostí: zo slnečného dňa, z krásy jesennej prírody, príjemného rozhovoru… tak potom, keď sa budeš spätne pozerať na svoj život, neuvidíš skaly, ktoré si preskočila, ale mnoho vlastných stôp, na ktoré budeš spomínať s úsmevom. A uvidíš, že cesta, ktorú si prešla, je omnoho dlhšia.

Majster, vtedy, keď milujem, keď robím to, čo mám rada, keď sa rozprávam s priateľmi… vtedy čas beží rýchlo. Ale ten istý čas trvá veľmi dlho keď sa trápim, keď som sama a bojím sa, ” povedala žena.

Vidíš”, povedal múdro starý muž, “Tak to je. Keď sme nešťastní, nežijeme, iba existujeme. A pokým ten čas ešte stale máme, šťastie môžeme zaplatiť len mincami, ktoré nám ostali”.

 

Prečítajte si tiež: “Ako sa žena prestala báť smrti”

 

.

Facebook komentár
Dostávajte každý týždeň do schránky naše články
Nikdy nedáme váš mail niekomu inému.