Jedinečná princezná Diana

1.júla by princezná Diana oslávila 62 rokov. Najvýznamnejšia osobnosť 20.storočia bola empatická milujúca žena a matka, ktorá sa s láskou zapájala do humanitárnych prác. Mala záujem o to, aby sa zlepšila situácia ľudí s vážnymi chorobami, pomáhala chudobným a organizáciám, ktoré mali na starosti narkomanov, starších ľudí a ľudí bez domova.

Vďaka svojej láskavosti a sile osobnosti si získala srdcia po celom svete.  Okrem toho bola známa svojím dokonalým zmyslom pre módu. 

Princezná z Wallesu sa narodila v aristokratickej rodine 1.júla 1961 v Sandringhame vo východoanglickom grófstve Norfolk. Mala jedného brata a dve sestry a po rozvode rodičov bola so súrodencami zverená do starostlivosti otca. Ako žiačka nemala dobrý prospech, no vynikala hlavne v atletike a v balete. Po skončení štúdia pracovala istý čas ako asistentka vychovávateľky v škôlke.

So svojím manželom, dnes už anglickým kráľom Charlesom, sa vďaka sestre zoznámila ako 16 ročná. Do svadby bol Charles dotlačený rodinou a už vtedy si Diana nebola istá, či sa niekedy Charles do nej skutočne zamiluje. Sobáš, na ktorý sa díval celý svet, sa konal v roku 1981 v londýnskej Katedrále sv. Pavla. Svadobné šaty princeznej patria dodnes za najslávnejšie šaty v histórii. Po roku sa im narodil syn William a druhý syn Harry o dva roky neskôr. 

Manželský život bol poznačený konfliktmi, Dianinou podlomenou psychikou a Charlesovými stretávaniami sa s terajšou manželkou Camillou.

Napriek všetkému, čím si v tom čase Diana prechádzala, bola známa svojím filantropickým prístupom a charitatívnou činnosťou.  Snažila sa prejaviť súcit tam, kde chýbal. Svojím prirodzeným šarmom a charizmou vzbudzovala rešpekt a obdiv. Niekoľkokrát navštívila africké deti, nemocnice a sirotince. Stala sa dobrovoľníčkou Červeného kríža. Svoj záujem smerovala aj k pacientom s AIDS. Obhajovala aj všetky spôsoby pomoci ľudí trpiacich na rakovinu a duševné problémy. 

Vďaka tomu, že sama rozprávala o svojich problémoch a pokusoch o samovraždu, otvorila témy, o ktorých sa predtým v Británii nehovorilo. Okrem toho sa zaslúžila aj o vytvorenie medzinárodnej zmluvy o zákaze používania nášľapných mín.

Diana bola láskavá matka. Nemala opatrovateľku, snažila sa vychovávať svoje deti úplne normálne a rovnako ich chcela viesť k tomu, čo jej bolo blízke.

 ,,Chcem, aby moji chlapci chápali ľudské emócie, sny, nádeje, odpovedala v rozhovore na otázku, prečo ich so sebou zobrala do útulku pre bezdomovcov.

S manželom sa rozviedli v roku 1996, v tom čase už nepatrila do kráľovskej rodiny. Zomiera ako 36-ročná pri automobilovej nehode.

Jej osobný život bol popretkávanými rôznymi milostnými aférami. Chcela milovať a byť milovaná. V auguste 1997 sedela so svojím priateľom, egyptským milionárom Dodim Al Fayedom v čiernom mercedese v Paríži. To sa jej, žiaľ, stalo osudné. Vodič auta sa snažil uniknúť pred fotografmi a stratil kontrolu nad riadením. Princezná pri prevoze do nemocnice zomrela. Mala len 36 rokov. 

Ľudia boli zo smrti ich „ľudovej princeznej“ zronení. Kráľovná Alžbeta jej po smrti vzdala hold a verejne sa poklonila pred jej rakvou. Jej hrob sa nachádza pri zámku Althorp, ktorý je rodinným sídlom Spencerovcov. 

Diana nikdy nezabúdala ani na ženy v núdzi. Pomáhala aj svojou prítomnosťou, rozhovormi a láskavosťou. Pred smrťou ešte stihla predať niekoľko svojich šiat a výťažok darovala charitám pre ľudí s AIDS a rakovinou prsníka. 

Lady Di bola celosvetovou ikonou, ženou so šarmom, obrovskou charizmou a vkusom. Dodnes je obdivovaná a uznávaná.

autor: ivana

Zdroje:
https://sk.celeb-true.com/diana-princess-wales-most-adored-members-british-royal-familyajmä deťom. 
https://svetevity.sk/magazin/kralovska-rodina/1997949-vyrocie-smrti-princezny-diany-toto-su-momenty-pre-ktore-ju-cely-svet-miloval
Foto: https://unsplash.com/s/photos/lady-diana

Facebook komentár
Ivana Kinčeková

Ivana Kinčeková

Ženy sa odjakživa inšpirovali výnimočnými a silnými ženami. Nech je to tak stále. Mňa osobne to posúva vpred a vedie k aktívnemu a tvorivému životu. Byť silnou znamená vyrovnať sa so všetkými nedostatkami a poznať svoju hodnotu.