Mať radosť zo života sa oplatí

Keď sa zamyslíme nad tým, aké to je, mať radosť zo života, niektorí ľudia sa len smutne usmejú a mávnu rukou. Jedna z mojich klientiek sa raz posťažovala: „ Ako môžem mať radosť zo života, keď nie som šťastná?“ Začali sme skúmať túto tému hlbšie a nakoniec z nej vyšlo, že k pocitu šťastia jej chýbajú veci, ktoré si praje mať, ale nemá ich. Hmotné veci, tie, ktoré síce chvíľu potešia, no k životu ich nevyhnutne netreba. Klientka roky tvrdo pracovala kvôli bazénu na záhrade či novému autu. Pritom žila v spokojnom manželstve s mužom, ktorý ju miloval a mali dvoch zdravých a šikovných synov. Aj ona sama bola zdravá a okrem sústavného pocitu, že jej niečo chýba, v bežnom dni nemusela čeliť žiadnemu vážnejšiemu problému. V podstate mala veľa dôvodov pre šťastie, no ona šťastná nebola. Bola nešťastná. A s týmto pocitom nikto nedokáže vytvoriť podmienky pre to, čo si praje.

V skutočnosti to nie sú materiálne veci, ktoré nám chýbajú. Chýba nám čas a chuť oceniť to, čo máme. Napríklad dať si spoločné raňajky, alebo si večer pozrieť film, zapáliť na stole sviečku a postaviť tam vázu s kvetmi.

Malé veci dokážu urobiť divy

Mnoho každodenných malých zázrakov považujeme za samozrejmosť. Radosť z príjemného rozhovotu s priateľmi, dobrú večeru, pozorovanie meniacej sa prírody…  Vôňu horúcej kávy či mäkkosť nového svetríka. Záleží len na nás, čomu sa rozhodneme venovať pozornosť a čas. Záleží na nás, čo všetko sa rozhodneme si užiť.

Ak máme z niečoho radosť, robme to častejšie, tak často, ako sa len dá.  Byť šťastnou je rozhodnutie a radosť zo života môže byť našou životnou fikozofiou.

Je to jednoduché

Ak máme radosť zo života, naša emocionálna frekvencia stúpa a my dokážeme čoraz viac vnímať krásu aj v zdanlivo obyčajných veciach. To, čo robíme, odrazu začne fungovať a to, čo si prajeme, budeme priťahovať ako magnet. Budeme mať stále viac dôvodov, prečo si svoj život užívať.

Sú ľudia, ktorí sú nešťastní a nerozumejú tomu, že práve pocit neustáleho nedostatku im bráni v dosahovaní toho, po čom túžia. Naopak šťastní ľudia plní radosti zo života si plnia priania bez námahy. Rozdiel je v nastavení sa, v zameraní pozornosti.

Rozhodnime sa byť jednoducho šťastné. Skúsme to dnes a uvidíme, čo všetko krásne sa nám môže stať. A dám ruku do ohňa, že už v tom budeme chcieť pokračovať.

S láskou Nel

 

zdroj: www.create.christaherzog.com

Facebook komentár
Nel Valentová

Nel Valentová

Mám rada spájanie protikladov, v každom nedorozumení vnímam zároveň príležitosť k rastu a pochopeniu.