Oscarová talianska herečka, ktorá si prežila vzlety i pády. SOPHIA LOREN

Sophia Loren je aj vo svojich 89 rokoch naďalej očarujúcou a elegantnou ženou. Jej taliansky pôvab a šarm sú súčasťou jej osobnosti. Svetovou  hviezdou sa stala v 60. rokoch 20. storočia. Magazín People ju v roku 1999 označil za jednu z najočarujúcejších a nestarnúcich žien na svete.

 „Pevne verím, že zázraky môžeme robiť aj my sami, ak dostatočne veríme v seba a svoje poslanie na zemi.“

Ťažké detstvo

Narodila ako Sofia Villani Scicolone 20.septembra 1934 v Ríme. Jej detstvo nebolo najšťastnejšie, pretože sa jej otec nechcel oženiť s matkou, a tak neprispieval finančne do rodiny.  Oženil sa s inou ženy a na svoje dcéry zanevrel. Počas druhej svetovej vojny vyrastala v chudobných štvrtiach a jej detstvo bolo aj týmto obdobím veľmi poznačené. 

Životná zmena a prvé filmy

Zmena nastala v jej 14-tich rokoch, keď sa prihlásila do súťaže krásy a umiestnila sa medzi finalistkami. Práve tu upútala pozornosť filmového producenta Carla Pontiho, ktorý bol od nej o 22 rokov starší a za ktorého sa neskôr vydala. Vďaka nemu získala hneď pracovnú ponuku najprv na  komparzistku, neskôr sa vypracovala na vedľajšie úlohy. Vo svojom mladom veku získala prvú veľkú úlohu v historickej dráme Quo Vadis (1951). Hlavnú úlohu si zahrala aj vo filme La Favorita (1952) a Aida (1953). V roku 1957 sa rozhodla opustiť svoj domov, aby získala ďalšie cenné herecké skúsenosti. V USA si zahrala v mnohých filmoch. S Cary Grantom si zahrala vo svojom prvom americkom filme Pýcha a vášeň (1957). No veľký úspech v jej kariére prišiel vďaka úlohe matky Cesiry žijúcej vo vojnou zničenom Taliansku. Zmyslom života hrdinky bol obchod a dcéra Rosetta, ktorú v kostole znásilnia marockí vojaci. Za svoj výkon vo filme Vrchárka natočenom podľa autora Alberta Moraviu získala svojho prvého Oscara. Okrem toho je držiteľkou mnohých ďalších nominácií a filmových cien. 

V 60. a 70. rokoch sa stala medzinárodnou filmovou hviezdou. Hrala po boku úspešných hercov, ako bol napríklad Paul Newman, Marlon Brando, Marcello Mastroianni. Od 80.tych rokoch sa vo filmoch objavovala zriedkavo, pretože sa venovala hlavne výchove svojich synov. V tom čase natočila životopisný film, v ktorom stvárnila seba a svoju matku. 

Úspechy aj sklamania

Pustila sa aj do oblastí podnikania a stala sa prvou herečkou, ktorá uviedla na trh vlastnú vôňu a dizajn okuliarov. V roku 1991 získala čestnú cenu Akadémie za svoju prácu a bola vyhlásená za „jeden z najväčších pokladov svetovej kinematografie.“ V tom istom roku zažila veľkú stratu, keď jej milovaná matka zomrela na rakovinu. V 90.tych rokoch sa vrátila k filmom a v komédii Daj si pohov, kamoš, si zahrala sexi rozvedenú ženu. 

Vo svojich 72 rokoch pózovala pre kalendár Pirelli sporo odetá. Bola stále krásna a šarmantná. Vo veku 94 rokov jej v tom období umrel jej drahý manžel. Dnes žije v americkej Kalifornii a venuje sa svojim synom a ich rodinám.

V roku 2000 navštívila aj našu krajinu, keď dostala cenu na MFF Artfilm v Trenčianskych Tepliciach. Sophia Loren ostáva aj dnes obľúbenou a uznávanou herečkou a osobnosťou medzinárodného filmového sveta. 

„Musíte si užívať život. Buďte vždy obklopení ľuďmi, ktorých máte radi, ľuďmi, s ktorými sa dá príjemne porozprávať. Existuje toľko pozitívnych vecí, na ktoré môžete myslieť.“

autor: ivana

Zdroje: https://www.imdb.com/name/nm0000047/bio/, https://sk.wikipedia.org/wiki/Sophia_Loren, https://citaty-slavnych.sk/autori/sophia-loren/
Foto: Shutterstock

Facebook komentár
Ivana Kinčeková

Ivana Kinčeková

Ženy sa odjakživa inšpirovali výnimočnými a silnými ženami. Nech je to tak stále. Mňa osobne to posúva vpred a vedie k aktívnemu a tvorivému životu. Byť silnou znamená vyrovnať sa so všetkými nedostatkami a poznať svoju hodnotu.