Teraz už nič nepotrebujú predstierať, prvé dámy mali vždy vplyv

Bývalá prvá dáma súperiaca o vedenie krajiny? Úradujúca prvá dáma ovládajúca javisko otváracej noci Národného demokratického zhromaždenia? Manželka vice-prezidenta, ktorá je tajomníčkou ministerskej rady Virgínie?

Zrejme to nie je nič nové. Americký volič dostával od manželiek politikov ponuku dva v jednom po celé dekády. Ber to čert, Edith Wilson viedla krajinu takmer jeden a pol roka po tom, ako mal prezident Woodrow Wilson v roku 1919 mozgovú príhodu.

Hoci nemala právo voliť, Wilsonová sa stala známou ako „tajná prezidentka“, či „prvá žena, ktorá vedie vládu“ po tom, ako hladko prevzala manželove exekutívne povinnosti do konca jeho mandátu v roku 1921.

Dnešným rozdielom je, že prvé dámy sú vzdelanejšie a ďaleko viac vpredu, čo sa týka vplyvu, než kedykoľvek predtým. A táto skutočnosť stále privádza mnohých ku šialenstvu.

“Povedali by ste v roku 1982, že prvá dáma bude teraz súperiť o post prezidentky?“ povedal americký profesor histórie Lewis L. Gould. “Stále tomu nemôžem uveriť.“

“Toto v mojej krištáľovej guli nebolo,” povedal Gould, ktorý je v súčasnosti na dôchodku, ale v roku 1982 vyučoval prvé dámy na Texaskej Univerzite v Austine. Hillary Clinton ako nominantka demokratov „je za hranicou mojich najdivokejších historických snov“.

Dokonca aj gubernát valcujú manželky politikov. Napríklad Anne Holton, manželka člena vice-prezidentskej smotánky, senátora Timothy M. Kaina vo Virgínii.

Holtonová, dcéra republikánskeho guvernéra, je právničkou a sudkyňou. Pokým Kaine vykonával funkciu guvernéra štátu Virgínia, ona trávila čas pomocou deťom v pestúnskej starostlivosti nájsť trvalý domov. Stala sa tajomníčkou vzdelania štátu hneď potom, ako jej manžel opustil post guvernéra.

Prvé dámy podstúpili tento náročný lifting – rovnako ako viac tradičných obedov a čajov, než ktokoľvek očakával — od začiatku existencie krajiny. No robili to často neviditeľne.

Pamätáme si Dolley Madison ako dobrovoľníčku, ktorá vyslala Lewisa a Clarka na expedíciu, aby preskúmali západ? Alebo ako zakladateľku sirotinca pre dievčatá?

Nie, je jednoduchšie pamätať si ju ako láskavú spoločníčku, ktorá zachránila portrét Georga Washingtona počas požiaru v Bielom Dome v roku 1814.

 

Zdroj: https://www.washingtonpost.com/local/first-ladies-have-always-been-powerful-now-they-dont-have-to-pretend-otherwise/2016/07/25/f78cfa3a-5289-11e6-bbf5-957ad17b4385_story.html

 

Facebook komentár
Nel Valentová

Nel Valentová

Mám rada spájanie protikladov, v každom nedorozumení vnímam zároveň príležitosť k rastu a pochopeniu.