O svojich úlohách sa rozhoduje na základe intuície. Juliette Binoche

„Ak je hviezda niekto, kto vyžaruje svetlo, potom môžem byť hviezdou. Ak je ale hviezda niekto, kto ide po peniazoch a titulných stránkach časopisov, tak je to choré a nechcem to.” 

Francúzska herečka, držiteľka Oscara za vedľajšiu úlohu vo filme Anglický pacient, sa v televízii a vo filme objavila od svojich 18 rokov. V roku 1985 sa stala držiteľkou Ceny Romy Schneider a za postavu Hany v oscarovom filme získala aj cenu Strieborného medveďa na MFF v Berlíne. Charakterizuje ju aj krása, nevinnosť a šarm. 

Silná túžba stať sa herečkou

Narodila sa 9. marca 1964 v Paríži v umeleckej rodine. Jej starí rodičia z matkinej strany pochádzali z Poľska. Už počas útleho veku sa jej rodičia rozviedli, vyrastala tak striedavo u oboch. Ako školáčku ju poslali do katolíckej internátnej školy.  Ako 15-ročná študovala na umeleckej strednej škole a po jej skončení pokračovala v štúdiu na konzervatóriu dramatického umenia v hlavnom meste. 

Predavačka v obchodom dome

Vo veku 15 rokov žila so svojou sestrou v prenajatom byte bez rodičov a jej túžba stať sa herečkou rástla. Snažila sa získať aj malé úlohy vo filme a divadle. V roku 1983 debutovala vo filme Liberty belle. Na svoj úspech si musela počkať. Keďže jej chýbali financie, zarábala si ako predavačka v obchodnom dome a pózovala ako model maliarovi. 

Počkala si na veľké úlohy

Jej cieľavedomosť a vytrvalosť sa naplnili a v roku 1985 získala ceny Cézar za hlavnú úlohu vo filme Schôdzka.  Keď v roku 1988 hľadal americký režisér Philip Kaufman herečku do filmu Neznesiteľná ľahkosť bytia podľa románu Milana Kunderu, rozhodol sa práve pre Juliette, v ktorej videl krásu, nevinnosť a éterickosť zároveň. 

Známa a úspešná sa stala vďaka postave osudovej ženy vo filme Posadnutosť v roku 1992. V roku 1996 si vo filme Anglický pacient zahrala ošetrovateľku ťažko zraneného pacienta, neznámeho vojaka v Taliansku. Príbeh veľkej lásky a zrady je zasadený do konca 30. rokov    20. storočia.  Táto úloha jej priniesla Cenu akadémie a dostala sa tak do medzinárodného povedomia. Za známy romantický film Čokoláda  získala nominácie na Zlatý glóbus a Oscara v roku 2000. V tomto filme stvárnila cukrárku a jej filmovým partnerom bol Johnny Depp. Zahrala si napríklad aj v psychologickej dráme Tri farby: Modrá, vďaka ktorému bola tiež ocenená. Objavila sa aj v poviedkovom filme Paríž, milujem ťa a v ďalších filmoch. 

Slobodná a šťastná matka

Obľúbená herečka sa nikdy nevydala, ale je matkou dvoch detí s odlišnými partnermi a krstnou mamou piatich kambodžských detí. O ruku bola požiadaná až štyrikrát, no ostala slobodná. Ako sama tvrdí: 

„Šťastné manželstvo si vyžaduje veľkú snahu oboch.“

Steven Spielberg ju oslovil, aby si zahrala  v jeho filme Stratený svet: Jurský park. Zareagovala na to, že len v tom prípade, ak si zahrá dinosaura. Juliette je najlepšie platenou francúzskou herečkou v histórii a tvrdí, že si vyberá filmy len so silnou myšlienkou a posolstvom. 

59- ročná podmanivá herečka s francúzskym šarmom pôsobí stále mlado, nevinne a podľa mnohých filmových kritikov i divákov priam nadpozemsky. 

autorka: ivana

Zdroje:
 
https://www.aktuality.sk/osobnost/juliette-binoche/, https://www.teraz.sk/magazin/herecka-juliette-binoche/382521-clanok.html
Foto: Shutterstock

Facebook komentár
Ivana Kinčeková

Ivana Kinčeková

Ženy sa odjakživa inšpirovali výnimočnými a silnými ženami. Nech je to tak stále. Mňa osobne to posúva vpred a vedie k aktívnemu a tvorivému životu. Byť silnou znamená vyrovnať sa so všetkými nedostatkami a poznať svoju hodnotu.