Sme silné aj vtedy, keď si to neuvedomujeme

Ťažko sa mi píše o ženskej sile v období, keď tú svoju necítim. Z viacerých dôvodov, ktoré rozoberať nebudem. V ťažkých chvíľach si v duchu opakujem, že vydržím, že ma nič nezlomí. Ale nikdy mi nenapadne povedať to inak. Povedať to pozitívne, v zmysle, kde netreba dávať žiadny zápor. Že si stačí povedať: som silná.

Tomuto čarovnému slovnému spojeniu by som rada verila 365 dní v roku, 7 dní v týždni a 24 hodín denne. Nie som ale superwoman. Nemám nadprirodzené schopnosti, alebo teda som zatiaľ žiadne neobjavila. Som “len” žena, manželka, mama, dcéra, kuchárka, upratovačka, vedúca dennej domácej smeny a podnikateľka. Hoci nijak výnimočne podnikavá nie som.

A predsa…viem, niekde v kútiku duše cítim, že presne vtedy, keď sa cítim ja najslabšia, práve to je tá chvíľa, kedy môžem pocítiť svoju silu. Už len tým, že môj pocit slabosti nezotrvá, že zo dna, nech je akékoľvek hlboké, sa odrazím, hoci cesta hore nemusí byť ani rýchla, ani príjemná. Práve naopak, často tŕnistá a boľavá. Áno, presne to si myslím – že ženská sila spočíva v tom, že tá slabosť, malosť, ničotnosť v nás, z nás dokáže vytiahnuť zároveň to najsilnejšie čo v nás je. To, čo by sme zrejme v sebe inak nikdy neobjavili. Sila, ktorá sa rodí v bolesti, niekde hlboko v nás a vychádza napovrch len pomaly. Učí nás byť naplno samými sebou, naplno, kto sme, naplno ženou.

Vždy, keď mám problém, keď si neviem sama rady, keď moje dno je na dosah a je veľmi temné a neopustiteľné, objaví sa pri mne iná žena. Obyčajná, tak ako ja. Tiež netušiac o svojej supersile, mi ju predvedie v celej kráse. Vôbec nie jedným jediným úžasným skutkom. Iba maličkosťami v každodennom živote, vecami, ktoré prežíva a rieši denno-denne. A ja len sledujem tie jej chodníčky a jej snahu, aby bol život okolo jednoduchší a krajší. Jej slová, jej cesta, jej energia, ktorá má v sebe toľko sily ukážu cestu mne.
Stáva sa, že ich musí byť viac a každá žena mi z môjho dna postaví svojou silou jeden schodík. Jeden kúsok mňa, ktorý posúva k schodíku ďalšiemu a ja začínam dôverovať tomu, čo je vo mne. Tej sile svojej.
To je ten hlavný dôvod, že verím, že ju mám. Pretože ju denno-denne vidím u iných žien, cítim ju z nich a cítim to neviditeľné spojenie medzi nami.

Ženská sila je kúzelná aj bez kúziel. Ďakujem, že vás mám okolo seba, blízko aj ďaleko, ste úžasné.

Vladena

Facebook komentár
Vladena Vrabcová

Vladena Vrabcová

šéfredaktor

Podčiarknuť svoju osobnosť oblečením znamená dodať sebaistotu vnútru a rozžiariť sa aj navonok.

Dostávajte každý týždeň do schránky naše články
Nikdy nedáme váš mail niekomu inému.