Dcéra Žofie Dorotey z Celle, kráľovná Žofia Dorotea, matka štrnástich detí

Narodila sa 16. marca 1687 v nešťastnom manželstve svojich rodičov. Po rozvode rodičov boli deti násilne odlúčené od matky, s ktorou sa už nikdy nestretli. Matka bola až do konca života vo väzení a deti k nej žiaľ nemali prístup. Vyrastali u svojej babičky z otcovej strany, Žofie Hannoverskej.

Keď mala Žofia Dorotea trinásť rokov, na hannoverský dvor prišiel ešte ďalší vnuk babičky, pruský princ Fridrich Viliam. Chlapec bol divokej povahy, preto bol aj často bitý. Deti si však spolu rozumeli. Už ako chlapec, svojej sesternici Žofii prejavoval náklonnosť, avšak jej bol ľahostajný.

O pár rokov neskôr, v novembri 1706, sa Žofia Dorotea vydala práve za tohto bratranca, pruského princa a následníka trónu Fridricha Viliama. Zaslúžila sa o to hlavne babička Žofia Hannoverská. 25. februára 1713 zasadol na trón Fridrich Viliam I. a stal sa pruským kráľom.

Manželstvo Žofie a Fridricha bolo životom dvoch úplne rozdielnych ľudí. Žofia Dorotea bola intelektuálne založená. Milovala umenie, hudbu, zaujímala sa o módu. Naopak princ zbožňoval armádu a spravovanie krajiny. Tá sa pod jeho vládou stala vysoko prosperujúcou. Ich manželstvo bolo plné nedorozumení, hádok, hlavne kvôli rozdielnej výchove detí.

Narodilo sa im spoločne štrnásť detí, sedem synov a sedem dcér. Niektoré však zomreli ešte v útlom veku.

A hoci Žofia nemala až taký ťažký život ako jej matka, nemala ho jednoduchý ani ona. Cez to všetko, že so svojím manželom mali neustále nezhody, Žofia pri svojom mužovi stála verne, hlavne v jeho nemociach.

Od roku 1712 žila Žofia na zámku Monbijou. Tu sa často stretávala so svojim synom Fridrichom, ktorý ju veľmi miloval a ctil. Veľmi trpela tyranským prístupom svojho manžela k synovi, ktorý sa jej po povahovej stránke veľmi podobal. Dramatický vzťah otca a syna vyústil až do Fridrichovho úteku. Žofia Dorotea o plánovanom úteku syna vedela a dostávala od neho dopisy.

Keď po smrti otca nastúpil Fridrich na trón, svoj cit matke prejavil tak, že nebola nazývaná len kráľovnou-vdovou, ale dostala titul kráľovná matka a bola naďalej prvou dámou na pruskom dvore,pred Fridrichovou manželkou Alžbetou Kristínou.

Žofia Dorotea zomrela 28. júna 1757 na svojom zámku Monbijou.

 

Vaša Iwka

 

Prečítajte si tiež: Neľahký život podvádzanej Žofie Dorotea z Celle, ktorú svokra nazývala horkou pilulkou

Foto:/https://sk.wikipedia.org/wiki/Žofia_Dorotea_Hannoverská

Facebook komentár
Iwka Bašnáková

Iwka Bašnáková

Mám svoj štýl a prezradím vám z neho niečo. Nosím ružové okuliare a úsmev na tvári.