Prečo si nedávať novoročné predsavzatia?

Každý z nás to pozná. Ak ste to náhodou nikdy nevyskúšali, istotne ste to počuli od niekoho zo svojho okolia. Po novom roku sa prestanem prejedať a začnem zdravšie jesť, po novom roku začnem cvičiť, od nového roka zmením to alebo tamto... Dať si takéto predsavzatie je vcelku jednoduché, horšie je to už s jeho dlhodobou realizáciou. Najviac novoročných predsavzatí, ktoré som už počula, sa týkali najmä zdravia a zdravého životného štýlu.

Je to taká klasika, niektorí bilancujú uplynulý rok a plný nápadov sa pripravujú na ten nasledujúci. Nové vízie, ciele a predstavy, ako to bude od nového roka vyzerať. Veď ono naozaj aj fitness centrá mávajú po sviatkoch plno, no po pár týždňoch to už vyzerá ako po zvyšok roka. Zopár stálic zostáva, občas pribudne nová tvár a nejaká stará odíde. Tých „ponovoročných“ nadšencov akosi ubudne.

Koľko takých namotivovaných ľudí, čo sa týka novoročných predsavzatí, poznáte? A koľkým z nich táto motivácia vydrží aj po zvyšok roka? A koľkí sú potom zo seba znechutení a sklamaní, že im to vydržalo len tak krátko? Najhoršie sú asi tie predsavzatia, ktoré si ľudia dávajú kvôli svojim blízkym a ich nedodržanie je ešte viac frustrujúce. O tom, že motivácia na zmenu seba samého, svojich (zlo)zvykov musí prichádzať zvnútra, si môžete prečítať v článku Myslíte si, že on sa ešte zmení? Nezmení! 

Prečo si nedávam novoročné predsavzatia?

Ak budem chcieť niečo zmeniť, robiť niečo inak a lepšie, nepotrebujem na to symboliku nového roka. Nepotrebujem ani motiváciu zvonka od druhých ľudí, pretože viem, že to nikdy v skutočnosti fungovať nebude. V konečnom dôsledku to môže byť veľmi kontraproduktívne. Ak sa rozhodnem pre zdravší životný štýl, môžem tak urobiť v lete alebo aj práve teraz, bez ohľadu na nový či starý rok. Nebudem sa týrať tým, že ešte mám jeden deň pred sebou, tak teraz môžem zjesť aj slona a od zajtra…

Obdivujem všetkých ľudí, ktorých novoročné predsavzatia držia a poctivo ich (aspoň prevažnú časť roka) plnia. Je vás ako šafránu 🙂

Lu

Prečítajte si tiež: Keď je žena šťastná, potom je aj celá rodina

Facebook komentár
Lu Ladecká

Lu Ladecká

Som lojálna voči veciam, ktoré mám rada. Predtým než si ich obľúbim, podrobím ich dôkladnému prieskumu. Mám svoj štýl a ísť do hĺbky je jeho dôležitou súčasťou.